Informacja dla osób niedosłyszących

Nowy park przy ul. Fredry

Nowy park przy ul. Fredry

Ławki i leżaki, budka do wymiany książek, karmniki, luneta do obserwacji i budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów – to wszystko można znaleźć w zrewitalizowanym parku, znajdującym się przy ul. Fredry 6/8 w Toruniu. Od 19 maja 2017 r. park jest otwarty dla wszystkich torunian.

- Jak pamiętam czasy, już bardzo dawne, kiedy w parku stał budynek Instytutu Geografii UMK, tu był dziki ogród. Szczególnie w letniej sesji było to miejsce do wypoczynku pomiędzy kolejnymi egzaminami mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dzisiaj powstało tu miejsce, które będzie służyło wszystkim mieszkańcom Torunia i naszym gościom. Spacer wśród zieleni urządzonej w sposób przemyślany i wytyczone ścieżki edukacyjne sprawią, że dzieci i młodzież będą mogli poznawać, co ciekawego jest w przyrodzie w konkretnym miejscu.

Park będzie ogólnodostępny dla mieszkańców oraz turystów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu planuje zaprosić szkoły i organizacje ekologiczne do współpracy przy organizowaniu na terenie parku edukacyjnych spotkań dla dzieci i młodzieży.

Teren parku stanowi założenie ogrodowe zespołu dawnej rezydencji Wojewodów Pomorskich, w której obecnie znajduje się siedziba WFOŚIGW – budynku z początków XX wieku, zaprojektowanym w stylu secesyjnym. Warto wspomnieć, że założenie ogrodowe znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, w granicach historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków, wpisanego do rejestru zabytków.

W poprzednim roku Wojewódzki Fundusz Gospodarki Wodnej w Toruniu zakończył inwestycję, w ramach której zagospodarowano te urokliwe tereny, m.in. wykonano nasadzenia roślinne, system nawadniający, oświetlenie, założono trawniki oraz zaprojektowano i wykonano układ komunikacyjny oparty o historyczną oś przecinającą teren z południowego wschodu na północny zachód. Wzdłuż osi poprowadzono główną aleję parkową. Na osi zaprojektowano węzeł kompozycyjny w postaci placu otoczonego bylinowym labiryntem. Oprócz tego w parku zaproponowano typową dla  przełomu XIX i XX wieku obwodnicę – alejkę udostępniającą peryferyjne części założenia. Na prace przeznaczono około 360 tys. zł.

- Sam początek prac był taki, że na granicy, zaraz gdzie kończy się główne wejście, był mur i siatka. To było oddzielone. Był taki moment, kiedy wczesną wiosną, tuż po zakupieniu budynku, spojrzałam na drugą część i zauważyłam, że to jest integralna część parku, którą ktoś podzielił i że musimy to zrobić. Kiedy poszłam do prezydenta Michała Zaleskiego, od razu obydwoje wiedzieliśmy, że doprowadzimy ten pomysł do końca. Trzeba było jeszcze decyzji Rady Miasta Torunia i po drodze mieliśmy wiele sytuacji trudnych, np. przetargowych, odpowiedniego doboru szaty i żeby również cena nie była wielka, a efekt jak najlepszy mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej w Toruniu Emilia Wojtczak. - Moją dzisiejszą największą radością jest, kiedy podszedł do mnie dziennikarz i mówi, że kiedy 20 lat temu chciał wyjść na spacer z synem, to musiał przez rozdarte ogrodzenie przedostawać się ukradkiem, żeby posiedzieć w cieniu tych pięknych drzew. Dzisiaj to miejsce jest otwarte i to jest cel, to jest to zrealizowane marzenie.

W domkach dla owadów można podglądać przyrodę

W parku znajduje się budka do wymiany książek.

Podczas prac odkryto historyczne elementy założenia ogrodowego.

- Podczas prac odkryto rzecz niezwykłą, o której nikt z żyjących torunian nie wiedział. Gdzieś w zapiskach można było spotkać informację, że w tym parku Wojewodów Pomorskich było kiedyś oczko wodne, basenik, fontanna, ale jej nigdy nikt nie widział na oczy. Dopiero przy pracach niwelacyjnych odkryto mury i nieckę i wykorzystano to skrzętnie. Jest to nowym, fajny element historyczny, który wydobyto dzięki rewitalizacji – powiedział dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia Szczepan Burak.

Szata roślina terenów po rewitalizacji została wzbogacona o 122 gatunki roślin. Wprowadzono bogaty skład gatunkowy, który znacząco poprawił bioróżnorodność miejsca. W parku wyróżnić można następujące grupy roślin:

 • drzewa o atrakcyjnym ulistnieniu i kwiatach, takie jak np.: lipa szerokolistna i drobnolistna, magnolia japońska i magnolia brooklińska, grujecznik japoński, buk pospolity „Pendula”,
 • krzewy zimozielone, takie jak np.: różaneczniki, mahonia pospolita, barwinek pospolity, cis pospolity, jałowiec Pfitzera, trzmielina Fortune'a,
 • krzewy o znaczeniu biocenotycznym, stanowiące bazę pokarmową dla ptaków, takie jak np.: ognik szkarłatny, śliwa tarnina, dereń jadalny, świdośliwa kanadyjska,
 • krzewy o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach, takie jak np.: hortensja bukietowa, lilak Meyera „Palibin”, jaśminowiec, azalie, kaliny, pigwowce itd.
 • rabaty bylinowe, których bogaty skład gatunkowy ma znaczenie biocenotyczne dla owadów i stanowi atrakcję przez cały sezon wegetacyjny (70 gatunków)

Na terenie parku znajdują się również ławki i leżaki, budka do wymiany książek, karmniki dla ptaków, luneta do obserwacji miejscowej awifauny, budki lęgowe oraz domki dla owadów.

Prace trwały od kwietnia do stycznia 2017 roku.

Warto wiedzieć, że założenie ogrodowe przy ul. Fredry 6/8 datować należy na około 1913-1914 rok, czyli budowę budynku kasyna oficerskiego. W latach 19712-1918 w bezpośrednim sąsiedztwie wybudowano również nieco skromniejszy dwurodzinny dom mieszkalny autorstwa karla Kleefelda. Budynek kasyna w latach 1921-24 przekształcono na pierwszą w Polsce Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej, a w roku 1924 budynek przeznaczono na rezydencję Wojewody Pomorskiego. Gościli tu m.in. Kazimierz Młodzianowski, Stanosław Wachowiak, Stefan Kirtilkis, Władysław Raczkiewicz i dwukrotnie w 1927 i 1930 r. przebywał Prezydent Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki.

Założenie ogrodowe znajdujące się przy budynku pochodzi z  początku XX wieku. Całość założenia została wygrodzona historycznmym betonowo-metakowym ogrodzeniem. Przy ul. Fredry znajduje się jedynie wąski pas zieleni ogrodowej. Większość kompozycyjna założenia ogrodowego zlokalizowana została po wschodniej stronie istniejącej zabudowy od strony al. 500-lecia. Starodrzew zakomponowany został w południowo-wschodniej części założenia, a składają się na niego okazowe egzemplarze takich gatunków, jak: daglezja zielona, wiąz szypułkowy, klon zwyczajny, jesion wyniosły oraz świerk.  Wśród krzewów wyróżniają się egzemplarze żywotnika. Przez teren ogrodu prowadzi alejka wysadzana współczesnymi nasadzeniami, przecinająca założenie w kierunku wschód-zachód.

Informacje o założeniu ogrodowym na podstawie broszury UMT „Ogrody Miasta Torunia”.

Najczęściej czytane

 1. Jak pracować z przedszkolakami?

  O skutecznym wychowaniu i edukacji przedszkolnej rozmawiali uczestnicy III Kongresu Nauczycieli...

  Czytaj więcej o Jak pracować z przedszkolakami?
 2. Najlepsze kolarki w Toruniu

  W niedzielę, 28 maja 2017 r. czołówka kobiecego kolarstwa stanęła na starcie Nestlé Fitness Tour de...

  Czytaj więcej o Najlepsze kolarki w Toruniu
 3. Toruńskie florecistki najlepsze

  Prawdziwa gratka dla miłośników szermierki. 27 i 28 maja 2017 r. Toruń gościł najlepszych szermierzy...

  Czytaj więcej o Toruńskie florecistki najlepsze
 4. Muzycznie i filmowo

  Popisy wokalne i muzyczne gwiazd polskiej sceny teatralnej i filmowej, Quartet Macedonico, zespół...

  Czytaj więcej o Muzycznie i filmowo
 5. Razem kręciliśmy dla Torunia!

  Torunianie tłumnie i całymi rodzinami pokonali trasę od Areny Toruń na Barbarkę – w ramach akcji „...

  Czytaj więcej o Razem kręciliśmy dla Torunia!
 6. X zlot Merceds Benz w Toruniu

  Do niedzieli, 28 maja w Toruniu podziwiać można około 400 mercedesów. Miłośnicy aut spod znaku...

  Czytaj więcej o X zlot Merceds Benz w Toruniu
 7. Mamy świętowały z Singin' Birds

  Muzyczny bukiet w klimatach retro i swinga zabrzmiał dla toruńskich mam podczas koncertu specjalnego...

  Czytaj więcej o Mamy świętowały z Singin' Birds
 8. 50-lecie pracy Czesława Dromowicza

  Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci bokserskich w naszym regionie - Czesław...

  Czytaj więcej o 50-lecie pracy Czesława Dromowicza
 9. Ambasador Macedonii z wizytą

  O możliwościach współpracy na polu kultury, turystyki i gospodarki rozmawiali ambasador Macedonii w...

  Czytaj więcej o Ambasador Macedonii z wizytą
 10. Za nami juwenalia [wideo]

  Cyrkowe juwenalia sprawiły, że na ulicach Torunia zrobiło się kolorowo i gwarnie, a Kopernik przez...

  Czytaj więcej o Za nami juwenalia [wideo]
 11. Ukwiecony Toruń

  Ukwiecony Toruń

  200 tys. kwiatów ozdobi Toruń. Od kilku dni w całym mieście trwają nasadzenia. Barwne kobierce...

  Czytaj więcej o Ukwiecony Toruń
 12. Bezpłatna pomoc medyczna dla bezdomnych

  Bezpłatna pomoc medyczna dla bezdomnych

  Raz w miesiącu, zawsze w sobotę w godzinach od 10:00 do 15:00 każda osoba bezdomna lub borykająca się...

  Czytaj więcej o Bezpłatna pomoc medyczna dla bezdomnych
 13. Młodzieżowe półfinały w Toruniu!

  Młodzieżowe półfinały w Toruniu!

  MMKS „Katarzynki” zostało wybrane organizatorem turnieju półfinałowego Mistrzostw Polski Młodziczek w...

  Czytaj więcej o Młodzieżowe półfinały w Toruniu!
 14. O onkologii i medycynie paliatywnej

  Nowości w opiece onkologicznej i medycynie paliatywnej są tematem XVII Ogólnopolskiej Konferencji...

  Czytaj więcej o O onkologii i medycynie paliatywnej
 15. Bezpieczny toruński Senior

  Bezpieczny toruński Senior

  6 i 13 czerwca 2017 r. zapraszamy na spotkania w ramach akcji „ Bezpieczny toruński Senior”. Początek...

  Czytaj więcej o Bezpieczny toruński Senior