Nowa wystawa w Młynie Wiedzy [wideo]

Nowa wystawa w Młynie Wiedzy [wideo]

30 września podczas Europejskiej Nocy Naukowców Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu udostępni czwartą stałą wystawę. Ekspozycja „…to takie proste!” ma pozwolić zwiedzającemu na odkrycie w sobie żyłki naukowca, konstruktora i wynalazcy.

Wystawa będzie obejmowała 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Podstawę systemu wystawowego stanowią klocki gry komputerowej Tetris, których różne układy będą harmonijnie tworzyły kompozycję ekspozycji.

Wszystkie strefy zostały zaprojektowane w różnorodnej kolorystyce, tak by zwiedzający bez problemu mógł przyporządkować pojedynczy eksponat do danego obszaru. Strefy zostały zaprojektowane w sposób przestronny, umożliwiający nieograniczony dostęp i obsługę eksponatów przez osoby niepełnosprawne.

Jednym z najważniejszych czynników na tej wystawie będzie kreatywność i innowacyjność zwiedzającego, który dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom, będzie mógł odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.

– Wiele stanowisk będzie „współtworzonych” przez zwiedzających, którzy sami będą wybierać rodzaj aktywności czy zadania, które chcą wykonać. Duża część stanowisk wystawy będzie skłaniać zwiedzających do współpracy, gdyż tylko wspólnymi siłami będzie można osiągnąć cel w postaci wykonania zadania mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Eksponaty mają na celu m.in. rozwijanie pamięci krótkotrwałej, wspomaganie logicznego myślenia i zdolności manualnych, zrozumienie prawa Pascala poprzez użycie specjalnej pompki i podniesienie siedziska, poznanie zasady Dynamiki Newtona poprzez przesuwanie krążków o różnej masie i wielkości. Zwiedzający sprawdzą jak następuje zamiana energii potencjalnej w kinetyczną poprzez turniej rzutów do tarczy czy przemianę energii potencjalnej w elektryczną. Mechaniczny teatr pozwoli na rozwój umiejętności technicznych i zdolności motorycznych. Dostępne będą okulary do rzeczywistości wirtualnej. Na stanowisku „człowiek przyszłości” będzie można zapoznać się z historią i możliwościami transplantologii. W specjalnym symulatorze będzie można zaprojektować swój pojazd przyszłości i odbyć nim wyścig.

W przestrzeni wystawy zaplanowano także specjalny kącik dla dzieci. Będzie pełnił rolę punktu kontaktowego dla rodzin z małymi dziećmi. Treści naukowe dla najmłodszych zostały przygotowane w formie zabawy i w sposób łatwo przyswajalny dla dzieci. Różnorodność odpowiednich zabawek i ilustrowanych mediów pomogą rodzicom i dzieciom aktywnie spędzić czas i równocześnie uczyć się.

Wystawa zostanie udostępniona 30 września w trakcie Europejskiej Nocy Naukowców. Zwiedzanie wszystkich ekspozycji Centrum będzie odbywało się w turach: 18:00-20:00, 20:00-22:00, 22:00-24:00. Bezpłatne wejściówki będą wydawane przed budynkiem Centrum na pół godziny przed rozpoczęciem każdej z tur. Liczba miejsc jest ograniczona do 300 osób na jedną turę.