Nie zmienią się ceny wody

Toruńscy radni jednogłośnie zdecydowali o niepodnoszeniu dotychczasowych cen wody i odprowadzania ścieków.

Podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia w dniu 23 lutego br. podjęta została uchwała o przedłużeniu czasu obowiązywania dotychczasowej taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Miasta Torunia. Dotychczasowe stawki utrzymają się przez dziewięć miesięcy 2017 roku, od dnia 1 kwietnia do dnia 31 grudnia.

Zgodnie z art. 24 ust. 9a ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, rada gminy, na uzasadniony wniosek przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, może w drodze uchwały, przedłużyć czas obowiązywania dotychczasowych taryf, lecz nie dłużej niż o 1 rok.

Obecnie mieszkańcy płacą 3,59 zł za metr sześć. wody i 4,99 zł za m sześć. ścieków. Te ceny zatwierdzone zostały uchwałą nr 242/16 Rady Miasta Torunia z dnia 25 lutego 2016 r.

Jednak pomimo dobrze rozwiniętej i stale modernizowanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, sprzedaż usług działalności podstawowej Toruńskich Wodociągów na terenie Torunia maleje. Łączna ilość planowanych w 2017 roku dostaw wody i odprowadzonych ścieków będzie niższa od przewidywanej w 2016 r. o około 0,5 proc. Obniżenie sprzedaży wody w Toruniu dla odbiorców przemysłowych spowodowane jest zmniejszeniem potrzeb dużego kontrahenta po zrealizowaniu projektu inwestycyjnego, natomiast dostawy dla Inowrocławia będą znacznie niższe na skutek zakończenia modernizacji ujęcia wody dla tego miasta. Z kolei  planowane jest w bieżącym roku niewielkie zwiększenie sprzedaży usług odprowadzania ścieków na terenie Torunia oraz dalszy wzrost usług świadczonych sąsiednim gminom.

Choć w tym roku ceny wody i odprowadzania ścieków pozostaną bez zmian, to jednak w końcu ich podwyżka nastąpi, co będzie wynikać z trwających obecnie prac legislacyjnych nad zmianą ustawy Prawo wodne. Można zatem założyć, że najpóźniej od 1 stycznia 2018 r. zostaną wprowadzone, zapowiadane już w 2017 roku, podwyższone opłaty za pobór wód podziemnych lub powierzchniowych, wprowadzenie ścieków do wód lub ziemi oraz wprowadzenie do środowiska wód opadowych lub roztopowych.

Ustalenie nowych opłat środowiskowych, spowodowane koniecznością wdrożenia dyrektyw Unii Europejskiej, przyczyni się do wzrostu kosztów produkcji wody oraz oczyszczania ścieków w 2018 roku. Z uwagi na powyższe, projekt uchwały obejmuje przedłużenie taryfy do końca 2017 r., zamiast do końca marca 2018 r.