Nauka – to takie proste w Młynie Wiedzy

Z początkiem nowego roku szkolnego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wprowadza nową ofertę zajęć. Na uczniów czekają nowe warsztaty, zajęcia w specjalistycznych pracowniach, a dla najmłodszych przygotowano aktywności w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”.

W toruńskim centrum nauki jest obecnie dostępnych 8 interaktywnych wystaw, które do 25 września br. będzie można zwiedzać w systemie bez tur. Ekspozycje w Młynie Wiedzy dotyczą zagadnień związanych z astronomią, biologią, ekologią, fizyką, fizyką dźwięku, zdrowia. Najmłodsi zwiedzający mogą bawić się nauką na wystawie „przeŻYCIE” oraz w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”. Zwiedzanie wystaw jest możliwe od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00, a w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00.

Warsztaty dla szkół

Dla uczniów szkół podstawowych Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało zajęcia: „Dzieciaki kontra zębowe robaki”, „ABC o witaminie C”, „Matematyk na tropie” oraz „Łut szczęścia w korcu maku”. Dwa ostatnie są również dostosowane dla uczniów gimnazjum.

Podczas naszych zajęć zapoznamy się z budową zęba, przeprowadzimy eksperymenty z pH, dowiemy się jakie miary i wagi stosowano w przeszłości, czym dla człowieka jest witamina C, a także jak wykorzystać matematykę do zbudowania domu – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.Jak zawsze, będą samodzielnie wykonywane przez uczestników doświadczenia i eksperymenty – dodaje.

Zajęcia w specjalistycznych pracowniach

Centrum posiada dwie pracownie: biologiczną i fizyczną. To w nich będą realizowane różnorodne tematy z zakresu biologii i fizyki.

Młodszych uczniów zapraszamy na warsztaty trwające godzinę. Starszych na dłuższe. Dwugodzinne. Wszystko po to, aby pokazać jak przebiega proces badawczy i jak wykorzystywana jest metoda eksperymentu naukowego – mów Marcin Centkowski.

W pracowni biologicznej uczniowie kl. 4-6 oraz gimnazjum mogą wziąć udział w zajęciach „Grafika spod mikroskopu”. Z wykorzystaniem tego sprzętu laboratoryjnego będzie można przeprowadzić proces krystalizacji, ale nie tylko. Uczniowie samodzielnie przygotują preparaty, które będą mogli oglądać pod mikroskopem, aby dostrzec piękno, które nie jest dostrzegalne gołym okiem. Dla starszych uczniów centrum nauki przygotowało zajęcia związane z ekstrakcją inwertezy z drożdży, a także izolacją i rozdziałem elektroforetycznym genomowego DNA.

W pracowni fizycznej na uczniów czekają godzinne zajęcia „I Ty zostaniesz…fizykiem”, podczas których uczestnicy wykonają doświadczenia, pozwalające na zapoznanie się z zagadnieniami fizyki. Czekają na nich zadania związane z oporem powietrza, siłą wyporu, przewodności elektrycznej, a także prędkością, drogą i czasem. Dłuższe zajęcia to spotkania z mechaniką (zestaw 4 doświadczeń) oraz oporem elektrycznym, przyśpieszeniem ziemskim, częstotliwością fal dźwiękowych i obrazami optycznymi.

Przedszkolaki w pracowni „przeBUDOWA”

Najmłodsze dzieci rozwiną swoją kreatywność i wyobraźnię w pracowni kreatywnej Młyna Wiedzy. Specjalnie dla nich przygotowano zajęcia we wtorki i piątki. W pierwszym terminie opiekunowie mogą wybrać jeden spośród dwóch tematów: „Mali architekci – szlakiem zabytków Torunia” i „Wyprawa do zoo”.

Podczas pierwszych, dzieci przyjrzą się najbardziej charakterystycznym zabytkom Torunia. Następnie, mali architekci zaprojektują i zbudują z klocków najbardziej charakterystyczne zabytki naszego miasta – wyjaśnia Marcin Centkowski.Wyprawa do zoo to nieco inna wizyta w tym miejscu. Wykorzystamy głównie wyobraźnię, a przy pomocy niebieskich klocków zbudujemy zagrody i wybiegi dla zwierząt – dodaje.

W piątki centrum nauki zaprasza na zajęcia „Lisek i przyjaciele”. Dzieci dowiedzą się czym jest łańcuch pokarmowy i czy za pomocą łuski można sprawdzić ile lat ma ryba.

- W trakcie warsztatu wspólnie poszukamy tropów i obejrzymy pióra w powiększeniu. Dowiemy się, w jaki sposób dbać o środowisko i poeksperymentujemy z magnesami. Na koniec samodzielnie zbudujemy latającego ptaka, którego nie dogoni nawet lis - mówi rzecznik Młyna Wiedzy.

Szczegółowe informacje o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy dla szkół (w tym godziny zajęć) są dostępne w zakładce „Dla nauczycieli” na stronie: http://mlynwiedzy.org.pl.