Informacja dla osób niedosłyszących

Na hokej do Torunia

Toruń – jako jedyne polskie miasto – znalazł się w rankingu kanadyjskiego portalu najlepszych hokejowych miast w Europie. Twórcy chwalą także nasze hokejowe tradycje oraz starówkę.

Kanadyjski portal "Flight Network" sporządził klasyfikację 42 najlepszych hokejowych miast na Starym Kontynencie. Jak pisze autorka artykułu podsumowującego ranking, analitycy serwisu spędzili miesiące na zbieraniu informacji, które pomogły go sporządzić. Pytano o opinie kibiców oraz hokejowe organizacje z poszczególnych krajów. Pod uwagę brane były takie kwestie, jak siła drużyn oraz lig, hale, kibice i niepowtarzalna hokejowa kultura. "Flight Network" chce, by ranking był przewodnikiem głównie dla Kanadyjczyków, którzy chcą połączyć obejrzenie w Europie meczu swojej ukochanej dyscypliny ze zwiedzaniem największych atrakcji turystycznych na naszym kontynencie.

Wśród 42 sklasyfikowanych miast znalazł się Toruń, który zajął miejsce w połowie stawki, bo na 21. pozycji. Tuż za niemieckim Landshut, a przed francuskim Bordeaux. Za grodem Kopernika znalazły się m.in. takie miasta, jak szwajcarskie Davos i Kloten, szwedzkie Linköping czy stolica Niemiec Berlin, nie wspominając już o takich teoretycznie oczywistych "hokejowych" wyborach, jak Sztokholm, Praga, Petersburg czy Monachium, które w ogóle się na liście nie zmieściły.

Kanadyjski serwis nazywa klub z Torunia "prawdopodobnie najstarszym na liście i jednym z najstarszych w Europie". - TKH Toruń ma długą i dumną hokejową tradycję, sięgającą aż do 1924 roku. Klub przeszedł w tym czasie wiele przemian, ale utrzymał swoje silne uczuciowe związki z hokejem. W ostatniej dekadzie Toruń rozwinął światowej klasy drużynę juniorską i zdobył Puchar Polski - piszą analitycy "Flight Network".

Wysłannicy portalu zachwycili się także samym miastem. - Pochodzenie Torunia jest wciąż wymalowane na ścianach. Germańskie początki Starego Miasta były widoczne w każdym budynku, który mijaliśmy, co bez przerwy nas zachwycało. Dodajcie do tego przyjazne knajpki, restauracje z klasycznym polskim jedzeniem orz puby i to niezbyt turystyczne miejsce ma wszystko, czego turysta pragnie. A jeśli chodzi o hokej, to jego tradycja odciska piętno na życiu mieszkańców miasta: pełnych poświęcenia i szczerych - pisze portal.

W przypadku każdego miasta ocenie podlegała również hala, w której lokalne drużyny rozgrywają swoje mecze. Toruński Tor-Tor pod tym względem nie może równać się z wieloma większymi obiektami klubów europejskich, ale i w tym Kanadyjczycy znaleźli atut. Portal nazywa go "skromnym budynkiem mieszczącym 3 tysiące osób". - To wspaniałe, że również hala w Toruniu oddaje to, co jest w sercach miejscowych. Oni udowadniają, że aby być fanem hokeja nie potrzebujesz błyskających świateł lub nowoczesnych gadżetów, tylko dobrych przyjaciół, dobrego piwa i czystej miłości do tej gry.

Za najlepsze hokejowe miasto w Europie kanadyjski portal uznał Moskwę i choć sam wybór trudno uważać za szczególnie kontrowersyjny, to jego uzasadnienie jest dość dziwne. Wśród wielu klubów ze stolicy Rosji portal wymienia tylko jeden - Dynamo, milczeniem pomijając pozostałe z tym najbardziej utytułowanym, CSKA na czele. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął szwajcarski Zurych ze swoim klubem Zürich Lions, a trzecie szwedzki Göteborg, "dom" dwukrotnych zwycięzców Hokejowej Ligi Mistrzów Frölundy. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Kolonia (Niemcy), Helsinki (Finlandia), Pilzno (Czechy), Berno (Szwajcaria), Tampere (Finlandia), Zagrzeb (Chorwacja) i Koszyce (Słowacja).

Wśród 42 sklasyfikowanych miast najwięcej swoich przedstawicieli, bo po 8 mają Niemcy i Szwajcaria. W grupie dość zaskakujących nominacji uwagę zwracają choćby Tallin, Wilno czy Sofia, ale wszystkie niespodzianki przebija zajmujące 35. miejsce miasteczko Canillo w... Andorze, w którym mieści się siedziba klubu Andorra HG, docenione jednak raczej nie ze względu na hokej, a wyłącznie swoje walory turystyczne.

Najlepsze hokejowe miasta w Europie wg portalu Flight Network:

1. Moskwa (Rosja)
2. Zurych (Szwajcaria)
3. Göteborg (Szwecja)
4. Kolonia (Niemcy)
5. Helsinki (Finlandia)
6. Pilzno (Czechy)
7. Berno (Szwajcaria)
8. Tampere (Finlandia)
9. Zagrzeb (Chorwacja)
10. Koszyce (Słowacja)
11. Ufa (Rosja)
12. Kazań (Rosja)
13. Zug (Szwajcaria)
14. Frankfurt nad Menem (Niemcy)
15. Gjøvik (Norwegia)
16. Biel (Szwajcaria)
17. Langnau im Emmental (Szwajcaria)
18. Tallin (Estonia)
19. Saratow (Rosja)
20. Landshut (Niemcy)
21. Toruń
22. Bordeaux (Francja)
23. Esbjerg (Dania)
24. Bremerhaven (Niemcy)
25. Linköping (Szwecja)
26. Kloten (Szwajcaria)
27. Krefeld (Niemcy)
28. Grenoble (Francja)
29. Edynburg (Wielka Brytania)
30. Bazylea (Szwajcaria)
31. Nordhorn (Niemcy)
32. Bałaszycha (Rosja)
33. Davos (Szwajcaria)
34. Sofia (Bułgaria)
35. Canillo (Andora)
36. Wilno (Litwa)
37. Székesfehérvár (Węgry)
38. Budapeszt (Węgry)
39. Lyon (Francja)
40. Fryburg Bryzgowijski (Niemcy)
41. Paisley (Wielka Brytania)
42. Berlin (Niemcy)

Źródło: portal hokej.net