Mikołaj Kopernik na monecie

Mikołaj Kopernik na monecie

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu, 24 kwietnia 2017 r., monetę upamiętniającą Mikołaja Kopernika. Srebrna dziesięciozłotówka inauguruje serię Wielcy Polscy Ekonomiści.

- Cieszę się, że wybitny astronom z naszego miasta jako pierwszy znalazł się w tej wyjątkowej kolekcji powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Moneta została oficjalnie odsłonięta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Z tej okazji podstawa wahadła Foucaulta ustąpiła miejsca podobiźnie Mikołaja Kopernika, wielkiego ekonomisty i astronoma.

Pierwsza moneta z serii „Wielcy polscy ekonomiści” z wizerunkiem Mikołaja Kopernika to moneta srebrna (próba 925) o nominale 10 złotych. Na awersie monety przedstawiono fragment rękopisu rozprawy Mikołaja Kopernika „Rozprawa o biciu monety”. Na rewersie monety znajduje się wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment rękopisu rozprawy „Rozprawa o biciu monety”.

– Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny astronom, skuteczny strateg, ale również jeden z najwybitniejszych umysłów europejskiego renesansu. To również wielki polski ekonomista, którego dorobek stawia w jednym rzędzie ze światowymi twórcami myśli ekonomicznej. Był jednym z pierwszych zwolenników nowoczesnej polityki pieniężnej, autorem „Rozprawy o biciu monety”, w której udowodnił, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. Kopernik, podobnie jak dziś nasza instytucja, dbał o wartość pieniądza – przypomina prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Masa monety to 14,4 grama, a średnica 32 mm. Wyprodukowanych zostało 15 tys. sztuk. Cena emisyjna wynosi 120 zł. Projektantem jest Sebastian Mikołajczak, a monetę wyprodukowała Mennica Państwowa S.A. Więcej informacji o monecie jest dostępnych na stronie Narodowego Banku Polskiego.