Mikołaj Kopernik na monecie

Mikołaj Kopernik na monecie

24 kwietnia 2017 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Narodowy Bank Polski zaprezentuje monetę z serii „Wielcy polscy ekonomiści” z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. To inicjatywa prof. Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Początek prezentacji o godz. 11:00.

Z tej okazji podstawa wahadła Foucaulta ustąpi miejsca podobiźnie Mikołaja Kopernika, wielkiego ekonomisty i astronoma.

- To dla nas duże wyróżnienie, że w siedzibie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy bank centralny chce zaprezentować po raz pierwszy monetę, która trafi do obiegu – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor toruńskiego centrum nauki. – Wystawa „O obrotach” jest najlepszym miejscem do zaprezentowania monety, zwłaszcza, że Kopernik zajmował się nie tylko astronomią, ale również pieniądzem. W 1522 roku wygłosił w Grudziądzu traktat o monetach – dodaje.

Pierwsza moneta z serii „Wielcy polscy ekonomiści” z wizerunkiem Mikołaja Kopernika to moneta srebrna (próba 925) o nominale 10 złotych. Na awersie monety przedstawiono fragment rękopisu rozprawy Mikołaja Kopernika „Rozprawa o biciu monety”. Na rewersie monety znajduje się wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment rękopisu rozprawy  „Rozprawa o biciu monety”. – Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny astronom, skuteczny strateg, ale również jeden z najwybitniejszych umysłów europejskiego renesansu. To również wielki polski ekonomista, którego dorobek stawia w jednym rzędzie ze światowymi twórcami myśli ekonomicznej. Był jednym z pierwszych zwolenników nowoczesnej polityki pieniężnej, autorem „Rozprawy o biciu monety”, w której udowodnił, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. Kopernik, podobnie jak dziś nasza instytucja, dbał o wartość pieniądzaprzypomina prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Masa monety to 14,4 grama, a średnica 32 mm. Wyprodukowanych zostało 15 tys. sztuk. Cena emisyjna wynosi 120 zł. Projektantem jest Sebastian Mikołajczak, a monetę wyprodukowała Mennica Państwowa S.A. Więcej informacji o monecie jest dostępnych na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 w przestrzeni wystawy „O obrotach”.