Medyczna pomoc w Dziennym Domu Opieki

Dzienny Dom Opieki Medycznej pomoże osobom niepełnosprawnym, starszym i przewlekle chorym. Zacznie funkcjonować 1 lutego 2017 roku.

Placówka będzie funkcjonować w ramach pilotażowego projektu, realizowanego na podstawie konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. Środki na funkcjonowanie Dziennego Domu Opieki Medycznej pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój". Instytucja będzie funkcjonować przez 19 miesięcy, od 1 lutego 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r.

Dzienny Dom Opieki Medycznej będzie mógł jednorazowo przyjąć 12 pacjentów. W 20 procentach będą to osoby przed, a w 80 procentach po 65 roku życia. - Placówki te mają na celu przede wszystkim poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i starszych. Działania, które będą podejmowane w ramach funkcjonowania ośrodka mają zapobiec nadmiernym i długotrwałym hospitalizacjom oraz ułatwić opiekunom osób chorych sprawowanie opieki nad nimi - wyjaśnia Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. Ks. Jerzego Popiełuszki, który jest realizatorem projektu Dziennego Domu Opieki Medycznej.

Łącznie świadczenia udzielone będę 60 osobom których stan zdrowia wymaga kompleksowych działań rehabilitacyjnych  i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i  edukacji zdrowotnej, opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej.

Dzienny Dom Opieki Medycznej będzie funkcjonować w wynajętym budynku przy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Łyskowskiego 15. Pacjenci będą przyjmowani od 1 lutego 2017 roku na minimum miesiąc. Maksymalny pobyt pacjenta w Domu Opieki będzie mógł wynosić 120 dni. Długość pobytu ustalana będzie indywidualnie przez zespół terapeutyczny. W pierwszym miesiącu pacjenci przebywać będą w DDOM od poniedziałku do piątku  przez 8 -10 godzin dziennie, następnie w zależności od poprawy stanu zdrowia oraz potrzeb indywidualnych pacjenta, liczba i częstotliwość świadczeń może zostać zmniejszona (nie mniej jednak niż 4 h dziennie). Oddział będzie czynny w godzinach 6.30 – 16.30.

Opiekę nad pacjentami sprawować będą lekarze specjaliści ( geriatra i lekarz ze specjalizacją w dziedzinie rehabilitacji ), fizjoterapeuci, pielęgniarki, psycholog, terapeuta zajęciowy, logopeda i opiekun medyczny . Obecnie trwa przygotowanie pomieszczeń przy ul. Łyskowskiego 15 do realizacji świadczeń.

Zgodnie z założeniami, standard dziennego domu opieki medycznej zostanie pilotażowo przetestowany, a następnie upowszechniony z wykorzystaniem środków Regionalnych Programów Operacyjnych w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Pacjenci przyjmowani będą na podstawie dokumentacji  dostępnej na stronie internetowej www.zpotorun.pl w zakładce DDOM oraz w siedzibie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Skierowanie do dziennego domu opieki medycznej wydawać będzie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub w przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym – lekarz ubezpieczenia zdrowotnego udzielający świadczeń w szpitalu. Przyjmowani będą pacjenci, którzy zakończyli leczenie szpitalne nie dłużej niż rok przed złożeniem dokumentacji i nie korzystali w tym czasie ze świadczeń rehabilitacyjnych. Przyjmowanie wniosków ruszy 15 grudnia 2016 roku.