Marynarze świętowali w Toruniu [wideo]

Msza, przemarsz przez miasto, uroczysty apel na bulwarze i pokaz musztry paradnej na starówce – tak marynarze świętowali w Toruniu 23 czerwca 2017 r. Dni Morza i 95-lecie powstania Akademii Marynarki Wojennej.

- Po raz kolejny mieliśmy okazję zobaczyć na ulicach Torunia marynarzy, podziwiać ich piękne mundury, ceremoniał i efektowny pokaz musztrymówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - W Toruniu jako kolebce tej formacji zawsze pamiętamy o marynarzach i przy każdej okazji podkreślamy znaczenie tego, że właśnie tutaj zaczęła funkcjonować Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. A trwający Rok Rzeki Wisły jest szczególną okazją do podkreślenia związków Torunia z morzem.

Już po raz drugi okrągły jubileusz Akademii Marynarki Wojennej marynarze świętowali w Toruniu. Poprzednio zawitali do naszego miasta pięć lat temu, w 90. rocznicę swojej uczelni. To właśnie w Toruniu rozpoczęła się bowiem historia tej znamienitej szkoły, powołanej do życia 1 października 1922 r. Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej była poprzedniczką współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Mieściła się w budynku dzisiejszego hotelu Bulwar, o czym informuje pamiątkowa tablica od strony nabrzeża. Więcej o historii szkoły

Uroczystości z okazji 95-lecia Akademii Marynarki Wojennej 23 czerwca 2017 r. rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod toruńskimi pomnikami marszałka J. Piłsudskiego, twórcy polskiej Marynarki Wojennej (1918) oraz  generała J. Hallera, który dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem (1920). W kościele garnizonowym została odprawiona msza w intencji uczelni i jej słuchaczy, podczas której rektor Akademii Marynarki Wojennej komandor prof. dr hab. Tomasz Szubrycht przekazał świątyni i Toruniowi obraz Maryi Hetmanki Polskiej, odznaczony honorowymi odznakami jednostek marynarki wojennej.

Z kościoła garnizonowego goście honorowi uroczystości i oddziały marynarzy, w tym kompania w marynarskich strojach historycznych, przemaszerowali przez starówkę na Buwar Filadelfijski. Po drodze zaciągnęli wartę honorową i złożyli kwiaty pod pomnikiem Kopernika. Na nabrzeżu wiślanym, w sąsiedztwie dawnej siedziby szkoły, odbył się uroczysty apel jubileuszowy, podczas którego prezydent Torunia przekazał marynarzom miniaturę toruńskiego astrolabium i pamiątkową grafikę z wizerunkiem kotwicy - symbolu Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Odbyło się także wręczenie odznaczeń Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Komandor Akademii otrzymał Order Związku, a prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski - Złote Krzyże Związku. Zwieńczeniem obchodów był efektowny pokaz musztry marynarskiej na Rynku Staromiejskim w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

Wieczorem na scenie przy Dworze Artusa wystąpił zespół wokalny Akademii Marynarki Wojennej „Panna Wodna”, który zaprezentował prawykonanie „Pieśni Marynarskich do śpiewu z fortepianem” (nakład i własność Ligi Morskiej i Kolonialnej), ze słowami Janiny Gillowej.

Film z Dni Morza i 95-lecia powstania Akademii Marynarki Wojennej: