Informacja dla osób niedosłyszących

Mamy Króla Kurkowego!

Mamy Króla Kurkowego!

Paweł Liberadzki został Królem Kurkowym AD 2017/2018. Zgodnie z tradycją honory króla pełni najlepszy strzelec pośród braci kurkowych. Pierwszą Damą jest Wioletta Polaszewska.

- Jak widać nawet najgorsza pogoda nie przeszkadza tym,  którzy podjęli się wyzwania stawiania zawsze w gotowości dla potrzeb Ojczyzny i grodu Kopernika zrzeszając się w Kurkowym Bractwie Strzeleckim, aby odbywać swoje zajęcia, spotkania i radości, bo radością jest coroczne pokazywanie tego brata, który zostaje Kurkowym Królem Strzeleckim - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.- Gratuluję królowi tego tytułu. Gratuluję także Pierwszym Rycerzom i dziękuję wszystkim, którzy skupiają się na tworzeniu wartości Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w naszym mieście.

Tradycyjnie w czerwcu z okazji Dni Torunia Kurkowe Bractwo Strzeleckie zorganizowało w forcie VI Strzelanie Świętojańskie. W tym roku impreza odbyła się już po raz osiemnasty i wyłoniła zwycięzców następujących strzelań: o Puchar Prezydenta Miasta Torunia, o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Torunia, do Tarczy Królewskiej, Memoriału Krzysztofa Sobczaka (o przechodni pierścień ) i tradycyjnego strzelania do kura.

Jak nakazuje tradycja kultywowana przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu: „aby dosięgnąć zaszczytu bycia Królem Kurkowym, należy wykazać się celnym okiem i pewną ręką kura z żerdzi strącając". W tym roku celnym okiem i pewną ręka wykazał się Paweł Liberadzki, który odebrał gratulacje od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego podczas uroczystej Intronizacji Króla Kurkowego w niedzielę, 25 czerwca 2017 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Król musiał następnie dopełnić brackiego rytuału i jednym łykiem wypić zacny kufel brackiego napoju. Natomiast tytuł Pierwszej Damy KBS Toruń AD 2017/2018 zdobyła Wioletta Polaszewska.

W niedzielę wręczono także puchary i nagrody zwycięzcom pozostałych brackich strzelań. I Rycerzem został Jerzy Kwiatkowski, a II Rycerzem – siostra Zofia Orlik.

Strzelanie o Puchar Prezydenta Miasta Torunia wygrał torunianin Kazimierz Cieszkowski, drugie Rober Gajewski z Łodzi, natomiast trzecie - Leszek Polak.

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła w świętowaniu i na koniec uroczystości, tradycyjnie już Kurkowe Bractwo Strzeleckie złożyło kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, a następnie wraz z orkiestrą przemaszerowało przez toruńską starówkę.