Informacja dla osób niedosłyszących

Lekkoatletyka połączyła pokolenia

Lekkoatletyka połączyła pokolenia

Setki uczestników stanęły do sportowej walki na toruńskim Stadionie Miejskim. Najstarsi z nich mieli ukończone osiemdziesiąt lat, najmłodsi – zaledwie dwa. Nie brakowało też sportowców z zagranicy.

Wiodącym wydarzeniem były XXV Mistrzostwa Polski Weteranów i Lekarzy w Wielobojach  Lekkoatletycznych – Pięcioboju Klasycznym i Pięciobojach Rzutowych. Czempionatowi „mastersów” towarzyszyły też Ogólnopolski Miting Lekkoatletyczny, Senioriada i Piknik Rodzinny z konkurencjami sportowo-rekreacyjnymi, przeznaczonymi także dla tych, którzy z wyczynowym sportem na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia.

W mistrzostwach weteranów i Senioriadzie wzięło udział w sumie prawie stu zawodników, w tym dwie olimpijki – Urszula Kielan i Genowefa Patla. W mitingu lekkoatletycznym zanotowano przeszło 200 osobostartów. Choć zawody z nazwy miały charakter krajowy, jednakże na starcie stanęli także zawodnicy zagraniczni - z Arabii Saudyjskiej i Litwy. W konkurencjach w ramach Pikniku Rodzinnego, takich jak np. rzut beretem, rzut „świstakiem”, skok w dal, bieg na 60 metrów uczestniczyło w sumie blisko 200 osób.

- Ta impreza pokazała, że lekkoatletyka naprawdę łączy pokolenia – podkreśla Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki.

W XXV Mistrzostwach Polski Weteranów w Pięciobojach wystartowało kilkoro torunian, którzy sięgnęli w sumie po cztery złote medale. Dwa z nich wywalczył Wacław Krankowski startujący w kategorii M65 w Pięcioboju Rzutowym i Pięcioboju Ciężarkowym. Na najwyższym stopniu podium w Pięcioboju Klasycznym stanęli Jolanta Pełka (K40) oraz Tomasz Niejadlik (M35). Czwarty w tej konkurencji w swojej kategorii wiekowej (M65) był Julian Pełka, któremu tego dnia przyszło zmagać się nie tylko z rywalami, ale też z kontuzją. Piąte i szóste miejsce w wielobojach rzutowych zajął Czesław Nowacki (M70). Ponadto, Jolanta Pełka i Julian Pełka zdobyli tytuły mistrzów Polski lekarzy w swoich kategoriach wiekowych.

W Ogólnopolskim Mitingu Lekkoatletycznym nie zabrakło grona utytułowanych zawodników, z medalistami mistrzostw Polski seniorów włącznie. Szczególnie silną obsadę miały konkurencje rzutowe, w których wystartowali tacy zawodnicy jak choćby kulomiot Rafał Kownatke, dyskobol Bartłomiej Stój, czy startujący w tej samej konkurencji reprezentant MKL-u Toruń – Paweł Pasiński.

Uczestnicy Pikniku Rodzinnego nie rywalizowali o puchary, medale, czy minima na mistrzostwa. Start w co najmniej trzech konkurencjach uprawniał do wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród. Dodatkowo, najliczniejsza rodzina i sumarycznie najstarsza otrzymały puchary ufundowane przez Prezydenta Miasta Torunia.

Organizatorami wydarzenia byli: Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki, Rada Seniorów Miasta Torunia i Miejski Klub Lekkoatletyczny.

Zawody dofinansowano ze środków ministerstwa sportu i turystyki oraz Miasta Toruń.

Tekst: nadesłany (Tomasz Niejadlik, PZWLA)

Fot.: nadesłane (PZWLA)