Kreatywność doceniona

Symulator kardiologiczny i Miejski Organizator Ruchu Samochodowego to projekty, które zwyciężyły w konkursie programowania zespołowego. Prezydent Torunia Michał Zaleski, 23 czerwca 2016 r. wręczył 5 tys. zł dwóm zwycięskim zespołom studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Po raz trzeci mam szansę nagrodzić młodych, kreatywnych ludzi mających swoje pomysły, które potem będą nam służyły  – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski - Pomysł, który wspiera przeciwdziałanie zdarzeniom kardiologicznym, to rozwiązanie, które może służyć konkretnym pacjentom, ale przede wszystkim lekarzom w przeciwdziałaniu temu, co może nam serce niezbyt dobrego sprawić. Natomiast drugi – MORS, ma pomagać w parkowaniu na zatłoczonych ulicach miast. Zaczniemy to próbować w Toruniu, zobaczymy, czy dalej pójdzie to jak burza, bo przecież miasta w Polsce borykają się z problemem parkowania.

W ramach współpracy Gminy Miasta Toruń z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 23 czerwca 2016 r. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wręczył nagrody finansowe dla dwóch zespołów, które zostały wyłonione przez kapitułę konkursu programowania zespołowego.

W tym roku najwyższą ocenę uzyskały dwa projekty „Sim Cor” - symulator kardiologiczny pomagający w kształceniu przyszłych lekarzy realizowany we współpracy z Collegium Medicum UMK oraz projekt MORS Miejski Organizator Ruchu Samochodowego - aplikacja umożliwiająca wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych.

- Aplikacja została stworzona po to, by pomóc w praktycznym kształceniu lekarzypowiedział Maciej Sikorski z zespołu Sim Cor, student UMK.

Nagrodę dla zespołu Sim Cor za zajęcie pierwszego miejsca wysokości 3 tys. złotych do podziału otrzymali: Bernadeta Rybicka, Szymon Domeracki, Tomasz Grzona, Szymon Kumorek i Maciej Sikorski.

Nagrodę dla zespołu MORS za zajęcie drugiego miejsca w wysokości 2 tys. złotych do podziału otrzymali: Monika Czyrny, Patryk Stanicki, Przemysław Walczak, Piotr Włośniewski, Maciej Manista i Andrzej Gutowski.

- Naszym założeniem było umożliwienie mieszkańcom dużych miast łatwe wyszukiwanie miejsc parkingowychmówił Andrzej Gutowski z zespołu MORS, student UMK.

Ze względu na miejski charakter projektu MORS w ramach nagrody dodatkowej Toruń we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podejmie działania związane z wdrożeniem rozwiązania w przestrzeni miejskiej.

W pierwszej kolejności zostanie zbudowany prototyp odporny na warunki atmosferyczne, w których będzie pracował, zostanie przeprojektowany układ pętli indukcyjnych tak, aby jak największą ilość elementów elektronicznych niezbędnych do automatycznego pobierania danych o zajętości miejsca parkingowego zlokalizować poza nawierzchnią parkingu, układ zostanie wyposażony w moduł GSM do przesyłania danych do serwera aplikacji mobilnych.  W kolejnych etapach wdrożenia we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej UMT oraz MZD zostanie przygotowany osobny wniosek uwzględniający kwestie techniczne, procedury uzgodnień formalnych, czasem realizacji oraz pełnymi kosztami ewentualnej realizacji przedsięwzięcia.