Informacja dla osób niedosłyszących

Koncepcja parkingu na Skarpie

Około 140 miejsc do parkowania, miejsca na rowery, ogólnodostępne toalety i możliwość naładowania samochodów z napędem elektrycznym - tak ma wyglądać parking typu Park & Ride na osiedlu Na Skarpie.

Miasto przygotowało koncepcję i wizualizację parkingu typu Park & Ride, który powstanie przy ulicach Olimpijskiej i Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęcie prac projektowych planuje się w tym roku, natomiast budowa obiektu ruszy w 2018 roku.

Park & Ride, czyli Parkuj i Jedź to rodzaj parkingów zlokalizowanych w pobliżu peryferyjnych przystanków (w tym przypadku jest to pętla tramwajowa). Są one przeznaczone głównie dla osób, które mieszkają poza miastem i chcą pozostawić pojazd na jego obrzeża, by kontynuować podróż publicznym transportem.

Deficyt miejsc parkingowych na osiedlu Na Skarpie, rosnąca ciągle lista pojazdów oraz zatłoczone centrum sprawiły, że miasto zaczęło sięgać po nowoczesne rozwiązania. Przygotowana przez biuro architektoniczne ComProjekt koncepcja nakreśliła wizję przedsięwzięcia. Będzie ono proste i nowoczesne, a do tego wkomponowane w istniejącą zieleń, co sprawia, że stanowi spójną całość z otoczeniem.

Parking będzie obiektem dwupoziomowym, naziemnym i zadaszonym. Dla bezpieczeństwa przewiduje się monitoring zewnętrzny i miejski. Do dyspozycji użytkowników będzie 140 miejsc postojowych z możliwością rozbudowy do 220 miejsc. Nie zabraknie też miejsc dla rowerów - będzie ich 24. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie około 3800 m2. Na terenie parkingu znajdzie się toaleta.

W trosce o spokój mieszkańców obiekt zostanie oddzielony od bloków naturalną, „zieloną” barierą w postaci lasu. Na etapie koncepcji wskazano na konieczność wykonania nowych nasadzeń.