Wydanie zezwolenia na wykonanie regularnych specjalnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym

WEiR 1.58

Wydział Ewidencji i Rejestracji
e-mail: weir@um.torun.pl

• ustawa z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym - tekst jednolity (Dz.U. z 2016r. poz. 1907)
  • ustawa z dnia 20 czerwca 1997r., Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U z 2012, poz. 1137 z późniejszymi zmianami)

• kopia licencji
  • informację określającą grupę osób, która będzie uprawniona do korzystania z przewozu
  • proponowany rozkład jazdy uwzględniający przystanki, godziny odjazdów środków transportowych, długość linii komunikacyjnej , podaną w kilometrach ,i odległości między przystankami, kursy oraz liczbę pojazdów niezbędnych do wykonywania codziennych przewozów, zgodnie z rozkładem jazdy
  • schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami
  • potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z przystanków położonych w granicach administracyjnych miast i obiektów dworcowych dokonane z ich właścicielami lub zarządzającymi

Wymagane opłaty:

• Za wydanie zezwolenia pobiera się opłatę wyliczoną w oparciu o tabelę opłat w zależności od liczby pojazdów, oraz okresu na jaki zezwolenie ma być wydane.
  • Za zmianę zezwolenia na wykonywanie przewozu osób w krajowym transporcie drogowym wynosi 10% opłaty jak za wydanie zezwolenia.
  • Za wydanie wypisu z zezwolenia - dla każdego pojazdu zgłoszonego we wniosku o udzielenie zezwolenia - wynosi 1% opłaty jak za wydanie zezwolenia.
  • Wydanie wypisu z zezwolenia w przypadku zmiany zezwolenia wynosi 5% opłaty jak za wydanie zezwolenia.
  • Wydanie wypisu z zezwolenia - w przypadku utraty albo zniszczenia wypisu - wynosi 1% opłaty jak za wydanie zezwolenia.
  • Wydanie wypisu z zezwolenia na każdy pojazd niezgłoszony we wniosku o udzielenie zezwolenia, jeżeli zgłoszenie kolejnego pojazdu nie wymaga wydania nowego lub zmiany zezwolenia, wynosi 11% opłaty jak za wydanie zezwolenia.

Wpłaty dokonuje się na konto Urzędu Miasta - BANK MILLENNIUM SA O/TORUŃ
    nr rachunku 95 11602202 0000 0000 6171 9127

Termin i tryb realizacji odpowiedzi:

• załatwienie sprawy związanej z wydaniem zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych specjalnych następuje niezwłocznie, po przedstawieniu wszystkich wymaganych przepisami prawa dokumentów,
  • załatwienie sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego powinno być dokonane nie później niż w ciągu 1 miesiąca,
  • załatwienie sprawy szczególnie skomplikowanej powinno być dokonane nie później niż w ciągu 2 miesięcy.

Wydział Ewidencji i Rejestracji
87-100 Toruń , ul. Wały Gen.Sikorskiego 25
Pok. nr 10 i 13
fax: 56 611 88 88, telefon do osób prowadzących sprawę w Wydziale: 56 611 88 61, 56 611 88 53

Tryb odwoławczy:

• Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w sekretariacie wydziału prowadzącego sprawę).Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

• Przewóz regularny specjalny - niepubliczny przewóz regularny określonej grupy osób, z wyłączeniem innych osób (nie ogólnodostępny),
    • wykonywany według rozkładu jazdy podanego przez przewoźnika drogowego do publicznej wiadomości przez ogłoszenie wywieszone na przystankach i dworcach autobusowych,
    • wsiadanie i wysiadanie grupy pasażerów ściśle sprecyzowanej (możliwej do zidentyfikowania) odbywa się na przystankach określonych w rozkładach jazdy,
    • wykonywany zgodnie z udzielonym zezwoleniem i warunkami przewozu określonej grupy osób uprawnionej do przejazdu.
  • Linia komunikacyjna - połączenie komunikacyjne na określonej drodze między przystankami wskazanymi w rozkładzie jazdy, po której odbywają się regularne przewozy osób.
  • Przystanek - miejsce przeznaczone do wsiadania lub wysiadania pasażerów na danej linii komunikacyjnej, oznaczone w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U z 2012, poz. 1137 z późniejszymi zmianami), z informacją o rozkładzie jazdy, z uwzględnieniem godzin odjazdów środków transportowych przewoźnika drogowego uprawnionego do korzystania z tego miejsca.
  • Licencja - decyzja administracyjna wydana przez ministra właściwego do spraw transportu lub starostę właściwego dla siedziby przedsiębiorcy, uprawniająca do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.