Wpis, zmiana wpisu, zgłoszenie zawieszenia i wznowienie wykonania działalności gospodarczej, wykreślenie wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

WEiR 1.5

Wydział Ewidencji i Rejestracji
e-mail: weir@um.torun.pl

• Ustawa z 2 lipca 2004r.o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016r., poz. 1829)
  • Ustawa z 2 lipca  2004r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004r. Nr 173, poz. 1808 z późn. zm. )

• Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej według załączonego wzoru.
  • Do wglądu dowód osobisty osoby ubiegającej się o wpis do ewidencji.

Wymagane opłaty:

• Wnioski o wpis do CEIDG są wolne od opłat.

Termin i tryb realizacji odpowiedzi:

• Dane zawarte we wniosku przesyła się do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od dnia jego otrzymania.
  • Zaświadczenie o wpisie w CEIDG ma formę wydruku ze strony internetowej CEIDG znajdującej się pod adresem: www.ceidg.gov.pl.
  • Urząd, do którego wpłynął wniosek o wpis do CEIDG nie wydaje zaświadczeń o wpisie.
  • Numerem przedsiębiorcy w CEIDG jest Nr NIP.

• Wniosek o wpis do CEIDG przedsiębiorca składa  w wybranym przez siebie urzędzie gminy.
  • W Urzędzie Miasta Torunia wniosek należy złożyć w Wydział Ewidencji i Rejestracji, pod adresem:
    Toruń, ul. Wały Gen. Sikorskiego 25 (tel. 56 611 88 50 - sekretariat),
    pok. nr 1,

telefony osób zajmujących się dokonywaniem wpisów do CEIDG:
    56 611 88 64, 56 611 88 65, 56 611 88 66

• Od 01.01.2012r. powstała Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zwana CEIDG.
  • CEIDG prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki.
  • Wnioski o wpis do CEIDG można pobrać:
    • W Urzędzie Miasta Torunia, Wydział Ewidencji i Rejestracji, ul. Wały Gen. Sikorskiego 25, pok. 1,
    • ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Torunia,
    • ze strony internetowej Ministerstwa Gospodarki pod adresem www.ceidg.gov.pl.
  • Wniosek o wpis do CEIDG można składać:
    • osobiście w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy – wniosek musi być opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy,
    • za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG pod adresem : www.ceidg.gov.pl - w przypadku, gdy przedsiębiorca posiada podpis elektroniczny albo profil zaufany,
    • w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy wysyłając wniosek listem poleconym, opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, którego własnoręczność poświadczona jest przez notariusza.
  • Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem do:
    • krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
    • zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do urzędu skarbowego,
    • zgłoszeniem płatnika składek w ZUS lub KRUS.
  • Przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o:
    • zmianę wpisu – w terminie 7 dni od dnia zmiany danych,
    • wykreślenie wpisu – wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej – podana data zaprzestania jest ostatnim dniem prowadzenia działalności gospodarczej (zgodnie z instrukcją wypełnienia wniosku CEIDG-1),
    • zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej – okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej (nie można zgłosić zawieszenia z datą wsteczną,a jedynie z późniejszą),
    • wznowienie wykonywania działalności gospodarczej – okres wznowienia rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej (nie można zgłosić wznowienia z datą wsteczną, a jedynie z późniejszą).