Użytkowanie wieczyste gruntów - bonifikata od opłaty rocznej z tutyłu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe

WGN 9.5

Wydział Gospodarki Nieruchomościami
ul. Grudziądzka 126 b, 87-100 Toruń
e-mail: wgn@um.torun.pl

• Art. 74 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2016 poz.2147, z póź. zm.)

I. Dokumenty składane przez wnioskodawcę (użytkownika wieczystego):

1. Wniosek o przyznanie bonifikaty (wg załączonego wzoru)

2. Załączniki do wniosku: wszelkie dokumenty poświadczające uzyskane dochody (przez wszystkich członków gospodarstwa domowego) w roku poprzedzającym rok, za który ma być wnoszona opłata za użytkowanie wieczyste:

• w przypadku osób pracujących zawodowo – rozliczenie roczne (PIT) złożone do Urzędu Skarbowego lub zaświadczenie od pracodawcy,

• w przypadku osób bezrobotnych – zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o zarejestrowaniu jako osoba bezrobotna wraz z poświadczeniem wysokości otrzymanego świadczenia (braku świadczenia),

• w przypadku osób bezrobotnych nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o braku dochodu bądź o nie składaniu zeznania podatkowego,

• w przypadku osób pobierających emeryturę/rentę – rozliczenie PIT-40 lub zaświadczenie z ZUS, ewentualnie odcinki przekazu świadczenia przez ZUS z 12 miesięcy,

• w przypadku osób pełnoletnich uczących się – zaświadczenie ze szkoły/uczelni oraz oświadczenie o braku dochodów,

• inne dokumenty potwierdzające wysokość uzyskanych dochodów ze źródeł niewymienionych powyżej.

3. Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez użytkownika wieczystego samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem lub innymi osobami stale z nim zamieszkującymi i gospodarującymi na nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste.

4. Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów przychodu.

II. Wymagane opłaty:

Wniosek nie podlega opłacie skarbowej.

III. Termin realizacji:

Wnioski rozpatrywane są po ogłoszeniu w Monitorze Polskim komunikatu Prezesa GUS w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który ma być przyznana bonifikata.

IV. Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Gospodarki Nieruchomościami

Referat Ewidencji i Dzierżaw

87-100 Toruń ul. Grudziądzka 126b

Tel. 56-611 85 87 – dotyczy gruntów stanowiących własność Gminy Miasta Toruń

56-611 84 02 – dotyczy gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa

V. Tryb odwoławczy:

Nie przysługuje.

VI. Uwagi:

1. Wniosek o udzielenie bonifikaty należy złożyć w terminie do dnia 1 marca roku, za który opłata jest wnoszona.

2. Udzielona bonifikata jest bonifikatą jednorazową i dotyczy tylko tego roku kalendarzowego, w którym jest składany wniosek.

3. Bonifikata przysługuje osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członku gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 i 1386), jeżeli nieruchomość jest przeznaczona na cele mieszkaniowe lub wykorzystywana na te cele.