Ustanowianie służebności gruntowej na nieruchomościach

WGN 9.9

Wydział Gospodarki Nieruchomościami
ul. Grudziądzka 126 b, 87-100 Toruń
e-mail: wgn@um.torun.pl

• Kodeks Cywilny- Dział III, rozdział I i III,

• Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2016 poz. 2147
    z późn. zm.),

• Uchwała Nr 547/09 Rady Miasta Torunia z dnia 30 kwietnia 2009 roku w sprawie zasad obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Toruń służebnościami gruntowymi i przesyłu (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom z 2009 r. Nr 59, poz. 1212, zm. z 2012 r. poz. 2455),

• Zarządzenie Prezydenta Miasta Torunia nr 288/2017 z dnia 11.10.2017 r. w sprawie ustalania wysokości wynagrodzenia za ustanowienie służebności na nieruchomościach należących do zasobu nieruchomości Gminy Miasta Toruń.

I. Dokumenty od wnioskodawcy:

Wniosek zawierający aktualne oznaczenie z ewidencji gruntów nieruchomości władnącej
i nieruchomości proponowanej do obciążenia oraz opis przebiegu wnioskowanej służebności.

Załączniki do wniosku: kserokopia mapy ewidencyjnej z naniesionym przebiegiem wnioskowanej służebności i jej wymiarów.

II. Wymagane opłaty:

•     od wniosku nie pobiera się opłat,

•     właściciel nieruchomości, na rzecz której ustanowiona jest służebność wnosi jednorazowe wynagrodzenie za ustanowienie służebności oraz pokrywa wszelkich kosztów związane
    z ustanowieniem tej służebności (koszty zawarcia aktu notarialnego oraz wpisu do księgi wieczystej).

III. Termin i tryb realizacji odpowiedzi:

Sprawę kończy zawarcie aktu notarialnego.

IV. Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Referat Ewidencji i Dzierżaw
Toruń, ul. Grudziądzka 126 B, Tel. 56-611 85 90

V. Tryb odwoławczy
Odmowa ustanowienia służebności gruntowej lub przesyłu upoważnia właściciela nieruchomości władnej do wniesienia pozwu do sądu powszechnego o ustanowienie takiej służebności.

VI. Uwagi
rozpoznanie wniosku o ustanowienie służebności wymaga:

• zebrania opinii innych wydziałów Urzędu Miasta Torunia,

• przeprowadzenia oględziny w terenie,

• sporządzenia wyceny wartości służebności przez rzeczoznawcę majątkowego

• wydania zarządzenia Prezydenta Miasta Torunia