Gastronomiczna sprzedaż napojów alkoholowych - wydanie zezwolenia

WEiR 1.2

Wydział Ewidencji i Rejestracji
e-mail: weir@um.torun.pl

• Art. 18 ustawy z dnia 26.10.1982r.o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2016r. poz. 487 z późniejszymi zmianami)
  • Uchwała nr 885 z 2001r. RMT z dnia 27.09.2001r..w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu ( z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Torunia;
  • Uchwała nr 365/08 RMT z dnia 24.07.2008r. w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta Torunia

• Wniosek o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z załączonym wzorem (może być złożony na druku pobranym w Wydziale Ewidencji i Rejestracji);
  • Dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu;
  • Pisemna zgoda właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży mieści się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym;
  • Decyzja właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu, o której mowa w art. 65 ust. 1, pkt 2 ustawy z dnia 25.08.2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. 178, poz. 1225)

Wymagane opłaty:

• Za wydanie zezwolenia - wpłata na konto Gminy Miasta Toruń
    (BANK MILLENNIUM SA TORUŃ, nr rachunku: 95 11602202 0000 0000 6171 9127)

• Opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w pierwszym roku są wnoszone z góry (proporcjonalnie do okresu ważności zezwolenia) i za cały rok wynoszą:
    • 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa,
    • 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
    • 2.100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu.

Przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w roku poprzednim, są obowiązani do złożenia, do dnia 31 stycznia, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.

• Opłatę za korzystanie w następnym roku z zezwolenia, przedsiębiorca prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży, w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim przekroczyła:
    • 37.500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa - wnosi w wysokości 1,4 % ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
    • 37.500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) - wnosi w wysokości 1,4% ogólnej sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
    • 77.000 zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu wnosi w wysokości 2,7% ogólnej wartości tych sprzedaży w roku poprzednim.

Przedsiębiorcy, których roczna wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych nie przekroczyła ww. wartości, wnoszą opłatę określoną w pkt 1. Opłata jest wnoszona na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego. W roku nabycia lub utraty ważności zezwolenia opłatę dokonuje się proporcjonalnie do okresu ważności zezwolenia.

Wartość sprzedaży - kwota należna sprzedawcy za sprzedane napoje alkoholowe, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Termin i tryb realizacji odpowiedzi:

• Rozpatrzenie sprawy, wydanie zezwolenia lub jego odmowa, następuje w ciągu miesiąca od daty wpływu wniosku i po uostatecznieniu się opinii Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Toruniu.

Wydział Ewidencji i Rejestracji
pok. nr 11, fax: 56 611 88 88
Telefon do osób prowadzących sprawę w Wydziale: 56 611 88 78, 611 88 79

Tryb odwoławczy:

• Zażalenie na postanowienie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Toruniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.
  • Odwołanie od decyzji odmownej organu zezwalającego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu w terminie 14 dni od daty jej otrzymania

• Wniosek opiniowany jest przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Toruniu.
  • Wnioski o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu można składać w siedzibie Wydziału lub w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta.
  • Odbiór zezwolenia tylko osobiście z dowodem osobistym lub przez pełnomocnika.
  • W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia.