Jakie zmiany na Podgórzu?

Rozwój mieszkalnictwa, dróg lokalnych i nasadzenia drzew to tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców podczas spotkania z prezydentem w Zespole Szkół nr 15.

Z mieszkańcami okręgu Podgórz w Zespole Szkół nr 15 przy ul. Paderewskiego 5/11 spotkali się: zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Rasielewski i Andrzej Rakowicz oraz dyrektorzy i przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Torunia i miejskich jednostek. Na pytania uczestników odpowiadali: dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Stasiak, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, Rafał Wiewiórski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Marcin Kowallek oraz kierownik referatu kształtowania zieleni Wydziału Środowiska i Zieleni Tomasz Kozłowski. 

Spotkanie podzielone było na trzy cześci:

  • dyżury w sprawach indywidualnych i warsztaty tematyczne przy stolikach (od godz. 17.00)
  • prezentacje informacyjne (od godz. 18.00)
  • dyskusja (po prezentacjach)

Tematy, które poruszone zostały przy stolikach (od 17:00) podczas spotkania na Podgórzu:

  • Drogi (Miejski Zarząd Dróg)
  • Miejskie budownictwo mieszkaniowe (Biuro Mieszkalnictwa)
  • Środowisko, w tym zanieczyszczenie powietrza (Wydział Środowiska i Zieleni UMT/Straż Miejska)
  • Zmiany w toruńskich szkołach po reformie oświaty (Wydział Edukacji UMT)

Ogromnym zainteresowaniem podczas warsztatów stolikowych cieszył się temat budowy i remontów dróg lokalnych. Mieszkańcy Podgórza chętnie zgłaszali swoje uwagi i spostrzeżenia.  Zainteresowaniem cieszył się również stolik, przy którym można było uzyskać informacje na temat miejskiego budownictwa mieszkaniowego. W czasie dyskusji mieszkańcy pytali o przyszłość inwestycji TTBS na Glinkach. - Obecnie trwają ekshumacje żołnierzy niemieckich, które prowadzi Fundacja "Pamięć". Jesteśmy z fundacją w stałym kontakcie. Tylko dzięki tej inwestycji możemy upamiętnić zmarłych, których szczątki zostaną przeniesione na zbiorowy cmentarz pod Ełkiem. Miejsce mogił pozostanie terenami zielonymi i będzie upamiętnione, ale inwestycja będzie kontynuowana -wyjaśnił zastępca prezydenta Torunia, Zbigniew Rasielewski.  

Torunianie, którzy pojawili się na Podgórzu, są również zaniepokojeni wycinkami drzew w różnych częściach miasta. - Należy rozgraniczyć dwie rzeczy. Wycinki, na które zezwalają nowe przepisy właścicielom prywatnych działek, dzięki którym mogą oni wyciąć drzewo bez zezwolenia, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Zwykle o tej porze prowadzimy również cięcia saintarne tych drzew, które są stare, spróchniałe i zagrażają bezpieczeństwu, jak miało to miejsce przy ul. Moniuszki. W zamian nasadzone zostaną tam lipy o wąskiej koronie - mówił Tomasz Kozłowski z Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. 

Mieszkańcy Podgórza poznali również szczegóły budżetu Torunia na 2017 rok, które przedstawiła Skarbnik Miasta Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. Strukturę nowej sieci szkół w Toruniu, która związana jest  zrealizowaną reformą oświaty przedstawiła Katarzyna Nowicka - Skuza, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, a założenia programu "Mieszkanie Plus" dyrektor Biura Mieszkalnictwa Elżbieta Kowalska. Informacje dotyczące remontów dróg i inwestycji lokalnych przekazali dyrektor Rafał Wiewórski oraz kierownik referatu planowania i rozliczeń Wydziału Inwestycji i Remontów, Grażyna Kaczyńska-Koska. Już po raz szósty spotkaniom towarzyszy konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. W tym roku dzieci przygotowały prace na temat:  „Co Wisła w Toruniu widziała?”. Spośród uczniów Zespoły Szkół nr 15 nagrodzona została praca Oliwii Walczak, a rysunek Alicji Krajewskiej- Cysewskiej został wyróżniony.

 

   Praca Oliwii Walczak    

 

 Praca Alicji Krajewskiej-Cysewskiej

Na kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Torunia z mieszkańcami zapraszamy w poniedziałek, 27 lutego 2017 r. na Rudaku, w Domu Muz przy ul. Okólnej 169.

Do pobrania: