Jaka będzie nowa szkoła?

Debata oświatowa w Toruniu

Za nami finał ogólnopolskiej debaty poświęconej edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra Zmiana”. Kilkumiesięczne prace nad planem zmiany systemu oświaty podsumowała w Toruniu minister edukacji Anna Zalewska.

Wygaszanie gimnazjów, powrót do czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, szkoła powszechna zamiast podstawówki, branżowa w miejsce zawodowej i specjalistyczna zamiast specjalnej, a także więcej pytań otwartych na maturze, zmniejszenie biurokracji w szkołach oraz zmiany w zakresie oceniania nauczycieli. To tylko część z proponowanych założeń do nowej ustawy o systemie oświaty, zaprezentowanych dziś w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

- Dziękuję za możliwość zorganizowania spotkania w takim miejscu, bo symbolicznie wybrzmiała nam tu szkoła, do której zmierzamy – nowoczesna, ale tradycyjna i wartościowa, pełna nauki, refleksji i tego, co przynosi nam XXI wiek - mówiła Anna Zalewska, minister edukacji.

Co zapowiadane zmiany oznaczają dla ponad 70 toruńskich jednostek oświatowych, ponad 3 tys. nauczycieli i ponad 30 tys. dzieci objętych edukacją na różnych jej poziomach?

- Ze spokojem czekamy na konkretne zapisy w ustawiewyjaśnia Michał Zaleski, prezydent Torunia. – Z prezentacji pani minister wynika, że żaden rocznik nie wypadnie z nauczania, a więc tylu nauczycieli, ilu jest teraz potrzebnych, nadal będzie potrzebnych. Dzieci uczą się w określonych budynkach i te budynki nadal będą przydatne. Nie ma żadnego problemu tam, gdzie są w tej chwili zespoły szkół, a mamy ich kilkanaście. Tam będzie to ewolucja naturalna. Trochę inaczej jest w przypadku samodzielnych szkół gimnazjalnych. Będzie to kwestia dookreślenia, na jakiej zasadzie da się te budynki wykorzystać.

Ogólnopolska debata dotycząca zmian w systemie edukacji rozpoczęła się w lutym tego roku. Przedstawiciele ministerstwa dyskutowali na ten temat z przedstawicielami środowiska związanego z oświatą w regionach. Równolegle w MEN toczyły się prace zespołów z udziałem blisko 2 tys. ekspertów, praktyków i teoretyków - nauczycieli i pracowników uczelni wyższych. Zaprezentowane dziś w Toruniu wyniki pracy zespołów eksperckich oraz wnioski z debat wojewódzkich będą podstawą do stworzenia nowego systemu oświaty. Prace nad ustawą rozpoczną się niebawem. Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone w roku szkolnym 2017/2018.