The Hope Singers w Toruniu

Zdjęcie do artykułu: The Hope Singers w Toruniu

Chór mennonitów "The Hope Singers" pod dyrekcją Lloyda Kauffmana wystąpi w sierpniu w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu. W programie: aranżacje współczesnych pieśni amerykańskich i europejskich, tradycyjne hymny chrześcijańskie, a także utwory chóralne. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Występ odbędzie się w ramach siódmego już tournee po Polsce; pierwsze miało miejsce w roku 2004. Chór liczy 38 osób, a jego członkami są głównie młodzi mennonici z USA i Kanady. Członkowie chóru nie ćwiczą razem jako zespół. Tylko część osób śpiewa na stałe, za każdym razem większość uczestników tournee to nowe osoby. Śpiewacy pochodzą z różnych stron Stanów Zjednoczonych i Kanady, a czasem także z krajów europejskich. Repertuar chóru jest bardzo różnorodny. Poza utworami kompozytorów klasycznych, są także tradycyjne hymny religijne z różnych krajów, pieśni negro spirituals/gospel, a nawet śpiewy afrykańskie. W repertuarze pojawiają się również pieśni języku polskim.

Organizatorem koncertu jest Fundacja Ośrodek Inicjatyw Społecznych ze Złotorii oraz Fundacja Dziedzictwo z Mińska Mazowieckiego działająca w ramach polskiej wspólnoty mennonickiej.

Początki mennonityzmu w Polsce sięgają XVI stulecia. Wówczas to, uciekający przed prześladowaniami religijnymi anabaptyści znaleźli schronienie w gościnnym i tolerancyjnym kraju nad Wisłą. Jednym z odłamów anabaptystów była wspólnota, której ojcem duchownym był Menno Simons. W Polsce mennonici osiedlali się między innymi na Żuławach, w dolinie Dolnej Wisły, na Mazowszu, na terenach podmokłych, bagiennych, dotychczas niezamieszkanych, dając początek tzw. kolonizacji olęderskiej. Dzięki swej pracowitości, dyscyplinie i zastosowaniu odpowiednich technik melioracyjnych mennonici zdołali przekształcić ów bardzo podmokłe i mało urodzajne tereny w ziemię żyzną i uprawną. Żuławy i dolina Dolnej Wisły zapełniły się wówczas gospodarstwami na terpach, tamami i groblami chroniącymi przed powodzią, uprawnymi polami i sadami. Co ważniejsze, przebywający w Polsce mennonici dawali świadectwo skromnego, prostego i bogobojnego życia, zyskując uznanie swoich sąsiadów wyznania katolickiego i ewangelickiego. Ponad 400 letnia obecność mennonitów na ziemiach polskich skończyła się pod koniec II wojny światowej, kiedy to musieli oni uciekać przed Sowietami, utożsamiającymi ich z ludnością niemiecką.

Od końca XVI wieku mennonici równocześnie z kolonizacją Żuław, zasiedlali obszar ciągnący się wzdłuż obu brzegów Wisły: od Nowego przez Bydgoszcz i Toruń, aż po Włocławek. W granicach obecnego województwa kujawsko-pomorskiego mennonici stworzyli cztery centra religijne: w Wielkiej Nieszawce, Sosnówce, Mątawach, Górne Grupie. Liczne ślady ich obecności są widoczne do dziś wzdłuż Wisły w postaci nekropoli, charakterystycznej zabudowy, ukształtowania terenu.

Obecnie działalność mennonitów w Polsce koncentruje się wokół Fundacji „Dziedzictwo”, mającej siedzibę w Mińsku Mazowieckim.

13.08.2016 r., godz. 19.00
Koncert chóru The Hope Singers z USA
Amfiteatr w Muzeum Etnograficznym
w Toruniu, ul. Wały Gen. W. Sikorskiego 17
(wstęp bezpłatny)