HCV i youtuberzy

HCV i youtuberzy

25 marca 2017 r. w Centrum Handlowym Atrium Copernicus  w godz. 12:00 - 16:00 odbędzie się spotkanie edukacyjne z youtuberami w ramach kampanii społecznej „HCV Jestem świadom”.

W punkcie edukacyjnym w Toruniu będzie można spotkać youtuberów wspomagających kampanię. Do Torunia przyjadą: Ponki (Dakann, Vinn) Topowa Dycha (Artur Filipowicz) i Ihanio (Hanna Ilusczenko). Na miejscu uzyskacie też dużo informacji w postaci filmów, ulotek oraz spotów.

To już kolejny etap kampanii społecznej „HCV Jestem świadom” pod hasłem: HCV i youtuberzy – Cała Polska goni rekiny. realizowanej przez  NIZP-PZH w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Przyjdź i Zaproś Innych!

HCV w Polsce – Kto wie?, Kto ma?, Jak się przed nim bronić?

Wyniki badań wskazują, że w Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego aż 80% jest nieświadomych zakażenia. Niestety wiedza Polaków o HCV jest niewielka. Skrót rozpoznaje tylko 51% badanych, aczkolwiek 72% słyszało o wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Niestety, zaledwie 5% badanych osób wie, że dostępne są już leki pozwalające skutecznie wyeliminować wirusa.

Ze względu na społeczną wagę zakażeń HCV i potwierdzenie, kto z nas w jakim stopniu jest narażony na zakażenie, w Polsce w latach 2012-2017 realizowany jest Projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (85%) oraz Ministra Zdrowia (15%). Liderem projektu jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, który realizując poszczególne zadania nawiązał współpracę partnerską z: Instytutem Psychiatrii i Neurologii, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Jak można się zakazić?

Każde przerwanie ciągłości (przecięcie) skóry lub błon śluzowych i kontakt z krwią osoby zakażonej, lub z zanieczyszczonymi krwią przedmiotami może potencjalne prowadzić do zakażenia HCV. Ilość krwi wystarczająca do zakażenia może być niedostrzegalna. Oznacza to, że niebezpieczeństwo zakażenia wiąże się zarówno z zabiegami medycznymi (np. operacjami chirurgicznymi czy zabiegami stomatologicznymi) jak i upiększającymi (np. robieniem tatuaży czy zabiegami kosmetycznymi). Jednak są to przypadki incydentalne. Aby wyeliminować taką możliwość wystarczy, że osoby wykonujące zabiegi będą przestrzegały obowiązujących procedur zapobiegających przenoszeniu wirusa.

Dlatego jednym z ważnych działań ograniczających szerzenie się HCV jest podnoszenie wiedzy i umiejętności personelu medycznego (lekarze, pielęgniarki) i niemedycznego (np. kosmetyczki, fryzjerzy, tatuatorzy), zwłaszcza w zakresie sposobów skutecznej dezynfekcji oraz sterylizacji wszelkich narzędzi zabiegowych wielorazowego użycia. Dlatego tym grupom zawodowym w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” oferowaliśmy szkolenia bezpośrednie (łącznie przeprowadzono 134 szkolenia, w ramach których przeszkolono ponad 6 tys. osób, w tym blisko 1,5 tys. pracowników sektora medycznego oraz 4,7 tys. pracowników sektora pozamedycznego) i e-learnigowe, kończące się testem i certyfikatem.

Bardzo rzadko dochodzi też do przeniesienia wirusa, przez kontakty seksualne lub wśród osób zamieszkujących z osobami zakażonymi HCV. Szczególnym czynnikiem ryzyka jest przyjmowanie narkotyków, a zwłaszcza powtórne używanie igły po innych osobach, np. przy zażywaniu narkotyków. W Polsce około 78% osób przyjmujących narkotyki za pomocą igły miało kontakt z wirusem HCV.

Jak zwalczać? Edukować i szkolić!

Skuteczne zwalczanie HCV musi wiązać się z ograniczeniem zakażeń kolejnych osób, dlatego istotny przekaz kierowany jest do młodzieży i młodych dorosłych. Odpowiednia edukacja pozwala na wyrobienie nawyków pozwalających unikać zakażenia HCV. Głównym medium kampanii jest Internet. Powstał portal www.jestemswiadom.org, informujący o zagrożeniach, potrzebie badania się w kierunku HCV i leczeniu.

Ambasadorami kampanii zostali znani blogerzy i YouTuberzy, którzy biorą udział w organizowanych obecnie spotkaniach edukacyjnych pod hasłem: HCV i youtuberzy – Cała Polska goni rekiny kampanii.  Ambasadorów dobrano tak, aby ich kanały były jak najbardziej zróżnicowane tematycznie, co pozwoli na dotarcie z informacjami do jak najszerszego grona odbiorców. Do komunikacji wykorzystane będą ich konta na YouTubie, Facebooku, Instagramie i Snapchacie, za których pośrednictwem będą przekazywane informacje dotyczące wirusa - czym jest, jakie niesie ze sobą zagrożenie i jak uniknąć zakażenia.

Jak sprawdzić, czy jest się zakażony?

Ze względu na częsty, początkowo bezobjawowy przebieg zakażenia można je wykryć wykonując badanie diagnostyczne krwi na obecność przeciwciał dla wirusa (anty-HCV), którego pozytywny wynik należy potwierdzić badaniem na obecność samego wirusa (HCV-RNA).

Badania w kierunku HCV są wykonywane obowiązkowo u: dawców krwi (od 1992 r.), pacjentów dializowanych i kobiet w ciąży (od 2011 r.), a także w placówkach dla osób uzależnionych, więziennictwie i niekiedy w ramach rutynowych badań przed zabiegami chirurgicznymi.

Jak leczyć?

Im wcześniej osoba zakażona zostanie poddania leczeniu, tym mniejsze są koszty leczenia i większe szanse na powrót chorego do zdrowia. Wprowadzenie nowoczesnych leków poprawiło nie tylko skuteczność leczenia, ale zdecydowanie zwiększyło bezpieczeństwo terapii. Stosowane obecnie leki pozwalają na wyleczenie ponad 90% pacjentów, a w trakcie leczenia zdecydowanie rzadziej pojawiają się też działania niepożądane, a nawet jeśli się pojawią zazwyczaj nie prowadzą do przerwania leczenia. 

Choroba niesie jednak za sobą pewne ograniczenia. Osoby z HCV powinny znajdować się pod stałą kontrolą lekarza. Muszą bezwzględnie unikać picia alkoholu i palenia tytoniu. Konieczna jest także dieta ograniczająca spożycie węglowodanów, czyli cukrów. Chorzy powinni wykazać się też ostrożnością w stosunku do tzw. „leków na wątrobę” oraz ziół. Niekontrolowane i niewłaściwe stosowanie tych substancji może uszkodzić wątrobę, a także zaburzać działanie leków przeciwwirusowych.

Nowa generacja leków

Rewolucja jaka dokonała się po wprowadzeniu leków przeciwwirusowych działających bezpośrednio na HCV pozwoliła ograniczyć następstwa zakażenia, takie jak marskość wątroby, czy rak wątrobowokomórkowy, ograniczając tym samym liczbę przeszczepów wątroby z powodu HCV. Identyfikacja wszystkich osób zakażonych i równoczesne ograniczenie ryzyka przeniesienia zakażenia na kolejne osoby może napawać nadzieją na wyeliminowanie HCV, co byłoby ewenementem przy braku szczepionki na ten wirus.

Toruńskie spotkanie odbędzie się 25 marca 2017 r. w Centrum Handlowym Atrium Copernicus, Toruń, ul. Żółkiewskiego 15, w godzinach: 12:00 – 16:00.

Ambasadorzy: Ponki (Dakann, Vinn) Topowa Dycha (Artur Filipowicz), Ihanio (Hanna Ilusczenko)

Ekipa kanału „Ponki”.

●         Skład: Grzegorz Barański (Dakann), Vin Milton.

“Ponki” - Dakann, Vin  - kanał rozrywkowy, który każdego tygodnia dostarcza widzom świeżą dawkę najlepszej internetowej komedii. Kanał “Ponki” ma już ponad 5 milionów odsłon na YouTube. “Ponki” w roku 2016 byli jednym z dziesięciu najczęściej oglądanych filmów w technologii 360° na światowym YouTube.

https://www.youtube.com/user/Ponki

https://www.facebook.com/ponkersi

https://www.instagram.com/ponkersi

Snapchat: ponkersi

Artur Filipowicz  - Topowa Dycha

Topowa Dycha to jeden z najlepszych w Polsce kanałów na YouTube w kategorii Edukacja. Śledzi go pół miliona fanów. Artur Filipowicz prowadzi kanał edukacyjno rozrywkowy, w którym porusza ciekawostki lub informacje, które bawią, a kiedy indziej wzruszają do łez. Od teorii konspiracyjnych, przez nietypowe wydarzenia, aż do najdziwniejszych wynalazków. Ma już ponad 157 milionów odsłon na YouTube. Artur jest autorem książki “Topowa Dycha. 100 faktów, 10 kategorii, najlepsze, szokujące informacje, o których nie mieliście pojęcia”.

https://www.youtube.com/user/topowadycha

https://www.instagram.com/topowadycha/

https://www.facebook.com/TopowaDychaPL/

Snapchat: Topowdycha

Hanna Iluszczenko - IHanio

IHanio to jedna z najsympatyczniejszych vlogerek z kategorii rozrywka/lifestyle. Publikuje kilka razy w tygodniu krótkie wideo rozrywkowe. Z widzami pozostaje w stałym kontakcie, jeździ z nimi na obozy, często filmami odpowiada na ich pytania i prośby. Ma już ponad 3 miliony odsłon na YouTube.

https://www.youtube.com/channel/UCFK7a4Nm1UW7_U_nUuf5XRw

https://www.instagram.com/ihanio/

https://www.facebook.com/ihanioYT/

Spanchat: ihanio