Festiwal Nova Muzyka i Architektura zainaugurowany

Festiwal Nova Muzyka i Architektura zainaugurowany

22 muzyczne atrakcje, w tym koncerty, projekcje i  spotkania – tak wygląda zainaugurowany 25 czerwca 2017 r. na scenie na Wiśle 21. Festiwal Nova Muzyka i Architektura.

- Z rozległą i imponująca perspektywą wiślaną w tle rozpoczynamy w Toruniu festiwal muzyczny, którego wydarzeniami będziemy się cieszyć do końca wakacji. Przed nami 22 muzyczne atrakcje, w tym: 16 koncertów, 4 projekcje i 2 spotkania z przewodnikami. Na nowo podejmujemy główną ideę festiwalu, czyli prezentowania muzyki w najpiękniejszych przestrzeniach architektonicznych Torunia – mówił podczas inauguracji festiwalu prezydent Torunia Michał Zaleski. - 21. edycją naszego festiwalu chcemy uświetnić kilka prestiżowych rocznic i inicjatyw. Pierwsza z nich to 20. rocznica wpisania toruńskiej starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Druga to Rok Rzeki Wisły (stąd wykonania arcydzieł i hitów muzycznych nad wodą lub związanych z wodą). Trzecia natomiast to 500. rocznica Reformacji.


W podróż dookoła świata przeniosła wszystkich przybyłych torunian i gości Toruńska Orkiestra Symfoniczna podczas inaugurującego koncertu na scenie na Wiśle. Deszczowa pogoda nie zniuechęciła przybyłych melomanów, którzy zgromadzili się na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Niedzielny koncert to dopiero przedsmak licznych koncertów i atrakcji, jakie czekają nas w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Organizatorem 21. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych, doskonałych pod względem akustyki przestrzeniach architektonicznych Torunia. Koncerty odbędą się w następujących miejscach: CKK Jordanki, Dwór Artusa, Galeria Sztuki Wozownia, Bulwar Filadelfijski, Ratusz Staromiejski, Kościół WNMP, Kościół św. Jakuba, Kościół św. Ducha. Festiwal potrwa do 2 września.

Z okazji Roku Rzeki Wisły 13 sierpnia 2017 r. odbędzie się koncert plenerowy, który ma na celu przypomnienie o związanym z rzeką dziedzictwie historycznym i kulturowym. Na scenie wystąpi Orkiestra Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją maestro Mariusza Smolija. W programie przedstawione zostanie jedno z najpopularniejszych dzieł G. F. Händla, stworzone docelowo na użytek szerokiej publiczności w ramach popularnej wówczas muzyki  plenerowej – „Muzyka na Wodzie”. W ramach festiwalu obchodzona będzie również rocznica 500-lecia Reformacji. Na koncercie wystąpi zespół Tubicinatores Gedanenses, który wykona utwory muzyki dawnej z Wieży Ratusza Staromiejskiego.

W festiwalu udział wezmą ponadto wybitni artyści uznani na arenie międzynarodowej: maestro Richard Rosenberg (USA), sopranistka Karen Slack (USA), Nordic Saxophone Quartet (Szwecja), baryton Aarne Pelkoken (Finlandia), wiolonczelista Marcin Zdunik, skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, wokalista gospel Colin Williams (Wielka Brytania), a także młodzi muzycy – studenci Royal  College of Music (Londyn), Academy of Music and Theatre (Estonia), uczestnicy Padarewski Piano Academy.

Dodatkowymi wydarzeniami będą projekcje filmowe oraz spotkania z przewodnikiem. Większość wydarzeń jest ze wstępem wolnym.

Więcej informacji na www.muz-arch.pl