Dotacje na odnowę zabytków

Do końca stycznia 2017 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie w budynkach zabytkowych.

Dotacja może być przyznana na prace konserwatorskie w obiektach wpisanych do rejestru zabytków, przewidziane do realizacji w 2017 roku.

Zakres robót, które mogą być objęte dofinansowaniem:

• przeprowadzenie badań konserwatorskich, architektonicznych lub archeologicznych;
  • wykonanie dokumentacji konserwatorskiej;
  • opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich;
  • wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego;
  • sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz;
  • zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;
  • stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku;
  • odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;
  • odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50% oryginalnej substancji tej przynależności;
  • odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;
  • modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności;
  • wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;
  • uzupełnienie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych;
  • działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu;
  • zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru;
  • zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.

Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 procent nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru. W szczególnych przypadkach, gdy obiekt posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, dotacja może sięgnąć nawet 100 procent. Podobnie jest w przypadku, gdy bardzo cenny zabytek wymaga natychmiastowych ratowniczych prac konserwatorskich, bo zagrożone jest jego przetrwanie.

Formularze wniosków oraz informacje o zasadach przygotowania wniosków i rozliczania dotacji dostępne są również Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków przy ul. Podmurnej 2, 2a w Toruniu, tel. 56 61 187 95.

Do pobrania:

Kompletne wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać do 31 stycznia 2017 r., w siedzibie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, ul. Podmurna 2, 2a lub w kancelarii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały Gen. Sikorskiego 8, w formie papierowej - osobiście (lub pocztą decyduje data wpływu).

W przypadku, gdy nie zostaną rozdzielone wszystkie środki przeznaczone na dotacje w danym roku, przewiduje się ogłoszenie drugiego naboru, z terminem składania wniosków do 30 kwietnia 2017 r.