Chińskie miejsce w Toruniu

Zdjęcie do artykułu: Chińskie miejsce w Toruniu

W obecności wielu gości z Chin 24 maja 2016 r. w Toruniu został otwarty Confucius Classroom - ośrodek promocji kultury i języka chińskiego.

To zaledwie jedna z siedmiu takich placówek w Polsce, pełniąca rolę swoistej ambasady kulturalnej Chin na podobieństwo British Council czy Alliance Francaise. Przedstawicielstwa Instytutu Konfucjańskiego działają już w Gdańsku, Poznaniu, Opolu, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Toruńska placówka powstała z inicjatywy Kolegium Jagiellońskiego, na mocy umowy zawartej pomiędzy toruńską uczelnią a centralą Instytutu Konfucjańskiego w Pekinie (HANBAN). Mieści się na ostatnim piętrze budynku uczelni przy ul. Jęczmiennej. Opiekę merytoryczną nad toruńskim ośrodkiem zadeklarował Uniwersytet Hubei w Wuhan.

Zainteresowanie kulturą, przyrodą, językiem chińskim, a także życiem społecznym i gospodarczym w Chinach jest w Toruniu bardzo duże. Jestem pewien, że inicjatywa uruchomienia ośrodka Confucius Classroom przez Kolegium Jagiellońskie ma przed sobą dużą przyszłość – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na otwarcie Confucius Classroom przyjechała do Torunia duża delegacja Uniwersytetu Hubei na czele z rektorem, prof. Xiong Jianminem. W składzie grupy są przedstawiciele niemal wszystkich wydziałów uczelni. Przyjechała też The Dragon and Lion Dance Art Troupe - grupa artystów (studentów Uniwersytetu Hubei ), którzy w poniedziałek wieczorem w Dworze Artusa zaprezentowali barwne widowisko taneczno-muzyczne, w tym słynny Taniec Smoka i Lwa.

Tenże kolorowy korowód towarzyszył otwarciu 24 maja 2016 r. Confucius Classroom. Na budynku Kolegium Jagiellońskiego przy ul. Jęczmiennej została odsłonięta tablicą z nazwą placówki, a potem, po przecięciu wstęgi, goście uroczystości udali się do pomieszczeń nowego chińskiego przedstawicielstwa, mieszczącego się na ostatnim piętrze szkoły. Otwarciu towarzyszyła konferencja naukowa "Przemiany Systemów Edukacji w Azji i w Europie na przełomie XX i XXI wieku".

Toruński ośrodek będzie się zajmował promocją języka i szeroko rozumianej kultury chińskiej. Ma jednak ambicję, aby w ciągu 2 – 3 lat przekształcić się w Confucius Institute, dzięki czemu możliwe będzie podejmowanie działań na większą skalę, także dotyczących sfery ekonomii. Warto dodać, że już od września 2015 r. w Kolegium Jagiellońskim można się uczyć języka chińskiego.