Child Grooming

Child Grooming

Czym jest „Child Grooming” oraz jakie zagrożenia czekają na dzieci w Internecie dowiedzieli się od przedstawicielki Straży Miejskiej w Toruniu uczestnicy IV Regionalnych Dni Psychoterapii. W prelekcji wzięło udział 45 osób.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Ważne sprawy małych ludzi” i dotyczy różnorodnych form pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, opiekunów, wychowawców.

Tradycyjnie w akcję włączyli specjaliści z toruńskiej Straży Miejskiej, którzy w poprzednich edycjach poprowadzili warsztaty z zakresu radzenia sobie ze stresem, procedury niebieskiej karty w szkole, czy stalkingu.

- Tym razem postanowiliśmy przybliżyć słuchaczom kwestie dotyczące uwodzenia nieletnich przez Internet. Wykład „Złapani w Sieć. Zjawisko child groomingu nowym zagrożeniem wirtualnego świata” poprowadziła Anna Wiśniewska - koordynatorka ds. profilaktyki Straży Miejskiej w Toruniu, pedagog, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na specjalności pedagogika opiekuńczo wychowawcza mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu Jarosław Paralusz.

Strażniczka ukończyła również resocjalizację w Kujawsko – Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy oraz psychologię społeczną w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Poznaniu. Od 8 lat pracuje w Straży Miejskiej w Toruniu, w chwili obecnej koordynuje działania Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej. Autorka i realizatorka wielu programów profilaktyczno – edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej w różnym wieku. Napisała między innymi artykuł „Child grooming – aspekt prawny i psychologiczny” opublikowany w pracy „Szkoła wobec współczesnych zagrożeń”.

Podczas prelekcji strażniczka przedstawiła aspekt psychologiczny i prawny uwodzenia dzieci do 15 roku życia przez Internet, z jego wieloetapowym przebiegiem, sposobami działań pedofilów oraz z innymi formami wykorzystania seksualnego za pomocą sieci. Słuchacze poznali także ryzykowne zachowania młodych internautów. Ważnym elementem szkolenia było uświadomienie odbiorcom, kto najczęściej staje się ofiarą cyberprzestępców i jakie rozwiązania mogą ograniczyć ryzyko występowania przestępstw wirtualnych.