Bawarczycy znaleźli swoje miejsce

Na Cmentarzu Garnizonowym zostaną pochowane szczątki Bawarczyków – żołnierzy broniących Torunia w 1813 roku przed najazdem Rosjan.

Podczas prac budowlanych prowadzonych przez firmę deweloperską odnalezione zostały szczątki żołnierzy pochodzących z Bawarii, którzy bronili Torunia w 1813 roku przed wojskami rosyjskimi. Zgodnie z procedurami, szczątki przekazane zostały prokuraturze, pod której nadzorem prowadzone są działania związane z ich identyfikacją. Następnie będą one złożone na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Grudziądzkiej i upamiętnione tablicą nagrobną.

W roku 1813 brygada bawarska, będąca sojusznikiem Napoleona, broniła Torunia przed Rosjanami. Liczyła ponad 4000 żołnierzy, a dowodził nią w Toruniu gen. Potevin de Maureillan.Wojska rosyjskie pojawiły się wokół miasta 22 stycznia 1813 roku, stopniowo zwiększając ataki. W rezultacie twierdza skapitulowała 14 kwietnia 1813 roku.

Podczas oblężenia miasta zginęło 1017 Bawarczyków, a 920 zmarło z powodu różnych chorób; największe żniwo zbierał tyfus. Pochowano ich na założonym wówczas cmentarzuusytuowanym około 100 metrów od dzisiejszej Szosy Chełmińskiej, w kwaterze o wymiarach 128 na 64 m. Dość szybko jednak o nim zapomniano, już bowiem w drugiej połowie XIX wieku powstało tam wysypisko śmieci. Sprawa upamiętnienia poległych żołnierzy powróciła, kiedy w 1885 roku na manewry do Torunia przybyły znów bawarskie wojska. Włączył się w nią również rząd Bawarii, który wykupił skrawek terenu dawnego cmentarza, gdzie stanął skromny pomnik, odsłonięty w maju 1888 roku. Stopniowo jednak popadał on w zapomnienie, był kilkakrotnie przestawiany, ostatecznie ustawiono go obok budynku Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Legionów. Sam cmentarz, już na początku XX wieku zapomniany, stał się terenem przeznaczonym na różne inwestycje, np. na początku pierwszej wojny światowej przecięto ten teren ulicą, dzisiejszą Legionów. Dziś, oprócz pomnika, o tamtych wydarzeniach i jej bohaterach przypomina nazwa znajdującej się tam ulicy - Bawarczyków.