Azerbejdżan się pokaże

Wystawa zdjęć i akwareli oraz koncert muzyki Azerbejdżanu to propozycje wydarzeń, jakie chce zorganizować w Toruniu ambasada tego kraju w Polsce.

W czwartek, 26 listopada gościem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego był Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce Hasan Hasanov. Dyplomacie towarzyszył Samir Rzayev - II Sekretarz Ambasady, a prezydentowi: dyrektor Wydziału Promocji Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Kultury Zbigniew Derkowski i dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu Krzysztof Koman.

Ambasador przybył do Torunia już po raz kolejny - był tu m.in. na Kongresie Filatelistycznym oraz finałowej gali konkursu plastycznego "Zawsze zielono, zawsze niebiesko" w Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Tym razem przyjechał z ofertą zorganizowania w Toruniu imprez kulturalnych promujących kulturę Azerbejdżanu: wystawy fotografii i akwareli oraz koncertu muzyki azerbejdżańskiej.

Duża część spotkania była poświęcona możliwości zorganizowania misji gospodarczej z Torunia do Azerbejdżanu. Ambasador zadeklarował gotowość do wsparcia inicjatywy prezydenta i zaproszenia do Baku przedsiębiorców zainteresowanych podjęciem współpracy gospodarczej z partnerami w tym kraju.

Ambasador mówił również o realizowanym w Polsce projekcie "Pamiętamy", polegającym na fundowaniu przez ambasadę w różnych miastach Polski tablic i pomników upamiętniających polskich inżynierów, architektów, naukowców, filantropów czy polityków, zasłużonych w historii Azerbejdżanu. Wśród nich byli m.in. Józef Piłsudski, architekt  Józef Gosławski, którego  projekty budynków ukształtowały obraz Baku z początku XX w. czy Paweł Potocki, który zapoczątkował w Baku prace nad wydobyciem ropy z dna Morza Kaspijskiego. Być może taka polsko-azerbejdżańska tablica znajdzie się również w Toruniu.

Gościem  spotkania w urzędzie miasta był szef Wydawnictwa Adam Marszałek, który przekazał Ambasadorowi książki o Azerbejdżanie, wydane przez toruńską oficynę, oraz zaprosił go na kolejny Kongres Azjatycki.