25-lecie Straży Miejskich i Gminnych

29 sierpnia 2016 roku w Toruniu, odbyły się wojewódzkie obchody z okazji XXV-lecia powołania w kujawsko-pomorskim Straży Miejskich i Gminnych. Łącznie świętowało 18 jednostek.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie medali strażniczkom i strażnikom przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Odznaczenia w mieniu Prezydenta RP wręczył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Podczas uroczystości o swoich podwładnych nie zapomnieli również włodarze. Swoich funkcjonariuszy za wyjątkowe zaangażowanie oraz duży wkład w pracę na rzecz lokalnej społeczności oraz  wysoką skuteczność podejmowanych działań w trakcie codziennej służby wyróżnił prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

- Przyjmujemy Państwa w mieście, w którym Straż Miejska przeszła w minionym ćwierćwieczu sporą metamorfozę. Na samym początku skupiała ona zaledwie 23 strażników pracujących wyłącznie w ciągu dni roboczych. Dziś jest jednostką dysponującą 142 etatami, w tym 127 stanowiskami strażniczymi. Torunianie i tysiące turystów odwiedzających nasze miasto mogą liczyć na ich wsparcie przez 7 dni w tygodniu i przez całą dobę mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Gratuluję strażnikom odbierającym dziś medale i przyznane nagrody. Z satysfakcją odbieram to, że w ich gronie jest sześcioro toruńskich strażników, którym zgodnie z wysoką oceną ich przełożonych przyznam dziś nagrody. Toruńskim i kujawsko-pomorskim strażnikom życzę odnalezienia w ich pracy najszczytniejszych ideałów oraz wdzięczności ludzi, którym pospieszycie z pomocą. Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Strażnika Miejskiego!

Podczas obchodów strażnicy nie zapomnieli o mieszkańcach naszego województwa. Na specjalnie przygotowanym festynie czekało na nich wiele atrakcji związanych z działalnością tej formacji. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników uroczystości cieszyły się stoiska zabaw edukacyjnych w tym punkt z symulatorem jazdy, czy nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednakże na szczególną uwagę mieszkańców zasłużyły sobie przygotowane przez strażników pokazy dynamiczne z samoobrony, taktyk i technik interwencji oraz wyszkolenia psów służbowych.