25-lecie straży miejskich i gminnych

29 sierpnia 2016 roku od godz. 11:00 do 14:00 zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego na ul. Rynek Nowomiejski w Toruniu, gdzie rozpoczną się obchody dnia Strażnika Miejskiego, które w tym roku zbiegają się z wojewódzkimi obchodami XXV-lecia powołania w województwie kujawsko-pomorskim Straży Miejskich i Gminnych.

Z tej okazji straże przygotowały szereg różnorodnych atrakcji, w tym: zabawy edukacyjne dla najmłodszych i młodzieży, czy naukę pierwszej pomocy przedmedycznej. Na szczególną uwagę zasługują przygotowane przez strażników pokazy dynamiczne z samoobrony, taktyk i technik interwencji oraz wyszkolenia psów służbowych.

Na festynie będzie można również obejrzeć pojazdy służbowe wykorzystywane na co dzień przez strażników miejskich z naszego województwa.

Na wszystkich małych uczestników festynu czeka moc atrakcji oraz drobny upominek, natomiast dla opiekunów dzieci, strażnicy przygotowali aromatyczny kubek pysznej kawy.

O godzinie 14:30 Straże Miejskie i Gminne naszego województwa przemaszerują w asyście orkiestry wojskowej ulicami: Królowej Jadwigi, Szeroka i Żeglarska do Katedry Św. Janów.

Wykaz stanowisk wraz z opisem przygotowanych atrakcji

Straż Miejska z Torunia:

• gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych
  • rebusy, puzzle, profilaktyczno – edukacyjne obrazki do kolorowania
  • symulator jazdy
  • nauka pierwszej pomocy przedmedycznej
  • edukacja ekologiczna
  • pokaz wyposażenia specjalnego przez strażnika z Grupy Interwencyjnej

Straż Miejska z Bydgoszczy:

• edukacja najmłodszych w zakresie wpływu elementów odblaskowych na bezpieczeństwo pieszych
  • magiczna tuba
  • kolorowanki tematyczne
  • zabawa poprzez edukację: zrób sam swój odblask
  • na opiekunów dzieci czeka pyszne espresso oraz prezentacja multimedialna o realizowanych programach Straży Miejskiej w Bydgoszczy
  • na dzieci będzie również czekał pies do profilaktyki rasy Border Colie o imieniu Walker.

Straż Miejska z Grudziądza:

• na dzieci czeka miasteczko ruchu drogowego a w nim zestaw edukacyjny tzw. „Autochodzik”
  • zabawa „prawda czy fałsz”, krzyżówki, labirynt
  • zagadki dla najmłodszych dotyczące ruchu drogowego oraz numeru alarmowego
  • ćwiczenia ze znakami drogowymi
  • dla odważnych łamigłówki językowe
  • dla dorosłych - wykorzystanie alkogogli do ćwiczeń w symulacji, które pokazują jakie jest postrzeganie kierowcy pod wpływem alkoholu.

Pokazy dynamiczne:

• godz. 11.30 oraz 13.30 pokaz wyszkolenia psów służbowych Straż Miejska w Bydgoszczy - bardzo dynamiczny z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych oraz pojazdów służbowych. Swoje umiejętności zaprezentuje 11 psów, które na co dzień wraz ze swoimi przewodnikami dbają o bezpieczeństwo bydgoskich ulic;
  • o godz. 12.00 oraz 13.00 pokaz samoobrony Straż Miejska we Włocławku zaprasza na pokaz samoobrony dla kobiet oraz technik i taktyk  interwencji, które poprowadzi instruktor ze Straży Miejskiej z Włocławka inspektor Paweł Sidor wraz z uczestniczkami kursu „Bezpieczna Kobieta” oraz funkcjonariuszami włocławskiej Straży Miejskiej;
  • godz. 12.30 oraz 13.30 pokaz samoobrony Straż Miejska w Świeciu. Na pokaz zapraszają dwaj funkcjonariusze ze Straży Miejskiej ze Świecia; instruktor służb mundurowych i MMA Tomasz Stożek oraz Łukasz Chareński - instruktor Karate Kyokushin.