25-lecie diecezji toruńskiej

W sobotę, 25 marca 2017 r. w katedrze św. Janów w Toruniu odbędą się uroczystości z okazji 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej.

W programie obchodów jest uroczysta Msza święta, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, oraz popołudniowy koncert jubileuszowy.

25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" ustalił nowy podział diecezji i prowincji kościelnych w Polsce. Powstało wówczas 13 nowych diecezji polskich, wśród nich diecezja toruńską. Jej zasięg nawiązuje do pierwotnych granic diecezji chełmińskiej, ustanowionej w 1243 r. i obejmującej ziemie chełmińską, lubawską i michałowską. Diecezja toruńska jest podzielona na 17 dekanatów: Bierzgłowo, Brodnica, Chełmno, Chełmża, Działdowo, Golub, Grudziądz, Lembarg, Lidzbark, Lubawa, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń, Toruń I, Toruń II, Wąbrzeźno, należących dotąd do diecezji chełmińskiej oraz dekanat Toruń-Podgórz, pozostający do tej pory w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej. Na mocy nowego podziału diecezja toruńska weszła w skład archidiecezji gdańskiej. 31 maja 1992 r. w katedrze św. Janów w Toruniu odbył się ingres pierwszego biskupa diecezji toruńskiej ks. Andrzeja Suskiego.

Program sobotnich uroczystości w katedrze św. Janów:

• godz. 11:00 - Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej w katedrze
  • godz. 16:00 - "Messa di Gloria” G.Puccini - koncert z okazji jubileuszu diecezji toruńskiej

Wykonawcami będą:

- ks. Piotr Mizera – tenor
- Leszek Skrla – baryton
- Chór Astrolabium (Kinga Litowska – przygotowanie)
- Schola Cantorum Thorunensis (Paweł Głowiński – przygotowanie)
- Toruńska Orkiestra Symfoniczna (Marek Wroniszewski – dyrygent)

Wstęp wolny.

Warto dodać, że 19 marca 2017 r. w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Żeglarskiej została otwarta okolicznościowa wystawa fotografii dokumentujących ważne momenty z historii diecezji toruńskiej w minionym ćwierćwieczu. Zaś 23 marca w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II odbyło się sympozjum pn. „Pierwszy jubileusz diecezji toruńskiej. Spojrzenie w przeszłość i w przyszłość” oraz promocja książki o diecezji toruńskiej.

Partnerzy wydarzenia: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Toruń